Yamaha MT-09 Tracer-tråden

~Tobbe~

Ny medlem
Gick med
14 May 2015
Ort
Skåneland
Hoj
Triumph Thruxton 1200 R
Hej.

Hittade ingen renodlad Tracer-tråd, så jag tänkte watt de häck! jag tar o skapar en då!

Här samlar vi tips, bilder o tankar om denna fantastiska modell:)

Har varit o köpt mig en mattgrå Tracer igår:kär och även om den ser fantastisk ut som den är så kunde jag inte låta bli att beställa lite godis:)

Saker som är på väg.

1) kort tonad ruta från Calsci

2) Arrow x-kone helsystem

3) K&N filter

4) Broms & kopplingsgrepp från U-kayama tror jag dom hette.

5) LED-blinkers Trafi-X

6) RoMatech tailtidy

7) SW-Motech frame sliders

Bilder kommer att laddas upp allt eftersom

Gokväll
 
Jag är lite sugen på en sån, ha till touring och lite lek.
 
Går det att justera vindrutan på dem, provkörde en lite kort men upplevde för min del att det blåste storm redan vid 70 km/h.
 
Den går att ställa i 3 lägen. Har inte kollat hur det funkar riktigt. Den ska väck o ersättas av en sån här☺
uploadfromtaptalk1432140634168.jpg
 
Har du kört något med nya rutan? Jag undrar om ljudnivån blev lägre jämfört med orginalet. Själv kör jag utan ruta. Betydligt trevligare på småvägarna tycker jag. Funderar på att skaffa en liten Powerbronze ruta. Någon som testat en sån?
 
Har du kört något med nya rutan? Jag undrar om ljudnivån blev lägre jämfört med orginalet. Själv kör jag utan ruta. Betydligt trevligare på småvägarna tycker jag. Funderar på att skaffa en liten Powerbronze ruta. Någon som testat en sån?
Har tyvärr inte kunnat testa rutan än, men förhoppningsvis kommer jag slippa turbulensen runt hjälmen iom att den nya rutan är 7,5 cm lägre☺
 
En BMW F800S puig ruta skuren ner till 5cm över instrumenten och bredare, tack vare borttagna handskydd, gjorde susen. Nu luftströmmen över axlarna och inte in under hjälmen.:banana
 
Har tyvärr inte kunnat testa rutan än, men förhoppningsvis kommer jag slippa turbulensen runt hjälmen iom att den nya rutan är 7,5 cm lägre☺

Ser fram emot en rapport efter provkörning. Rutan ser bra ut på din hoj och skulle säkert passa på min röda Tracer också. Var köper man Calsci rutor?
 
Blev en liten runda på 12 mil idag☺ helt sanslöst smidig o lättmanövrerad hoj. Känns nästan som en liten 600☺. Den nya vindrutan gjorde sitt jobb o styrde vinden mer mot hals och axlar...klart skönare☺
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top