Yamaha FZ-tråden

Helt allvarligt

Det här måste vara en av dom mest underskattade hojarna , den har accet som en elak litercykel och (enligt mig) känslan av en "riktig sporthoj" men med bättre körställning och acceptabel prisnivå på försäkring.
Jag hade en -99 R1 innan och denna saknar ingenting i prestanda mot den vad jag känner iaf och det med helförsäkring till samma pris som halv på R1an.

Gratulerar alla FZ1 åkare till ett mycket gott om än underskattat val av hoj!
 
Imorgon blir det premiär... Skall ha Broms och kurvkurs med ett gäng customåkare på go-kartbanan. Bra avrostning efter en LÅNG vinter.

Beställde nya däck idag, det blev Michelin Pilot Road 2, efter att valt mellan dem och Dunlop Roadsmart. Det som fällde avgörandet var det enl tidningarna bättre våtgreppet hos Pilot Road 2. Dock var de lite dyrare än Dunlop, men vem sa att denna hobby var billig...:confused:

Ta det lungt på vägarna nu så vi inte tappar några FZ-åkare!!
 
Blev 10 mil nu i eftermiddag:) Satte dit en växelindikator med. Riktigt skönt att slippa hålla reda på växlarna själv. Lite kassa bilder menmen...:gnissla
 

Bifogat

  • IMG_0035.jpg
    IMG_0035.jpg
    235.6 KB · Visningar: 169
  • IMG_0063.jpg
    IMG_0063.jpg
    238.5 KB · Visningar: 143
  • mmm.jpg
    mmm.jpg
    242.7 KB · Visningar: 134
Har en fundering. Nog borde yamaha stämpla i service boken om man lämnar in cykeln för oljebyte, fast de inte är på någon ordinarie servicetillfälle? Tänkte de är ju bättre att ha oljebytet dokumenterat utifall att de skulle bli försäljning av kärleken någon gång.
 
det ska inte "bara" va en oljeservice. De ska göra alla punkter som står i serviceboken, typ kolla slangar, etc, etc. På min gjorde de bara oljeservice, och jag fick en stämpel. Det är trots allt det som är viktigast
 
det ska inte "bara" va en oljeservice. De ska göra alla punkter som står i serviceboken, typ kolla slangar, etc, etc. På min gjorde de bara oljeservice, och jag fick en stämpel. Det är trots allt det som är viktigast


Får fara in och boka en tid imorrn. tack för hjälpen
 
det var så lite. Vill du spara lite pengar kan du hitta en egen olja av samma spec som står i serviceboken. min verkstad användet castrol som är nog den dyraste. Till nästa service kommer jag med egen dunk kan du tro
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top