WSBK 2013 Magny-Cours

Ajaj Bergman! Ser alltid läskigt ut när förarna ligger medvetslösa efter en krasch..

Fick man se nånstans vad som hände? Hojen är ju typ redan i två delar när de klipper till kraschen. :brinnerup Tur att det inte gick värre.
 
Sykes levererar när det verkligen gäller. Borde vunnit förra året också när Biaggi snubblade och darrade sig fram till titeln.

\Masonit
 
Fick man se nånstans vad som hände? Hojen är ju typ redan i två delar när de klipper till kraschen. :brinnerup Tur att det inte gick värre.

Jag har inte sett mer än du har. Nånstans måste hela kraschen finnas tycker man. Från vilken pos kraschade han ur?
 
satt o kollade racet precis. man fick verkligen en klump i halsen när man fick se olyckan:gnissla både hojen över sig sen in i muren.
bra att han klarade sig hyfsat iaf.
tyckte han låg runt 7e när han gick av
 
Det finns ett ganska kasst klipp på youtube på kraschen. Sök på "bergman crash magny" så dyker det upp.
 
Det finns ett ganska kasst klipp på youtube på kraschen. Sök på "bergman crash magny" så dyker det upp.

Läskigt! Vid 0.09 studsar huvudet ut kraftigt från muren, som om den var ojämn eller så. Inte bra

Desto bättre är att han mår efter omständigheterna väl! Jag har haft kontakt med pappa Peter som säger att Christoffer har en bruten handled och hjärnskakning, men är trots detta på gott humör!:tummenupp Christoffer tror han kom utanför bankanten och highsidade. :huvet
 
Nyheter
Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

BMW F 450 GS för prisvärda äventyr

BMW presenterade den länge ...

BSA Thunderbold avtäckt på EICMA

BSA har avtäckt sin fjärde ...

ExploreBike: Lerigt Gotland Grand National

Årets Gotland Grand Nationa...

Nytt om H-D Bagger-Världscupen

Under en presskonferens på ...

BMW F 450 GS ”Din bästa kompis” 

Screenshot Nya BMW F 450...

Back
Top