Vxlåda R1. Fattar f*n inte vad som e fel..

Nicko@K.A.P

"Inte riktig funtad..."
Gick med
22 Mar 2004
Ort
Götlaborg
Hoj
Ras
Va på falken o kraschade min R1 98 för 2 årsen. Inga problem med vxlådan då förutom den äckliga lilla fjädern på vänster sida som jag bytt några veckor innan(vid vxl föraren ungefär, fabrikations fel.)

Så nu 2 år senare (hojen stog me 4ans växel i, i 2år) nybliven streethooker och jävligt nöjd förutom att vxl lådan krånglar vid nerväxlingar. Jag va inne o rota vid fjädern igen i hopp om att den släppt för det va exakt samma symtom som förr, men icke.

Växla upp är inga prob men vid ner så vill den gärna stann vid 4an, 3an. Varva lite o hoppa på pinnen så kommer man förbi ner till 2an, 1an. men så orkar man juh inte ha d :(

Ska man behöva inhandla en mekbok o riva växelåda i vinter lr ?? :död
 
Swedie skrev:
Växellådor slits. Troligen utbyte av växelförare som gäller för dig.

Ungefär vad jag skulle föreslå också. En växelförare kostar dryga tusenlappen, och byts relativt smidigt. Dock sitter det tre stycken i motorn, och en av dem sitter lite dumt åt, men förhoppningsvis behövs den inte bytas.
 
Swedie skrev:
Växellådor slits. Troligen utbyte av växelförare som gäller för dig.

Ok, för en novis som mig.. Växelföraren = pinnen som sticker ut som länkarmen som håller växelpedalen?

Hojen ficke sig en kyss på vänstersidan nämligen så d låter logiskt. Behöver man riva hela motorn lr klarar man det själv på ngn dag?
 
du måste i detta fall dela motorn.
Växelförarna sitter inuti motorn och har till uppgift att skjuta i den växel du önskar, troligen är den gaffel som sköter nerväxlingarna något krokig och måste bytas, det är sånt som händer om mna varit ovårdsam med sina växlingar och vi vet ju hur hård lådan på en gamelR1 kan vara.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top