Vurpade med hojen

shogge

Ny medlem
Gick med
20 Feb 2008
Ort
Huddinge
Hoj
Gixxer 750
Hej,
Jag var för tidigt ute i år eftersom jag inte ägt en hoj på 3 år så var jag för sugen och för ivrig ut på vägarna. Jag vurpade i ca 40-50 km/h så jag klara mig bra men hojen gick det inte lika bra för. Den började läcka olja och jag undrar om ni har några förslag/tips till en nybörjare hur man skulle kunna gå tillväga nu?

trasighoj.jpg
 
Börja med att plocka av kåporna och lokalisera läckan.
Att plocka av kåporna är inte svårt. Några skruvar och sen är de väck liksom.
Sen guidar vi dig därifrån.
 
Motorkåpor kan du hitta på Ebay.com för ett par hundringar.
 
Dra av motorkåpan, antar att det är den som läcker. Kolla efter sprickor bakom i blocket osv. Om det inte finns några på med ny kåpa rensa runt den gamla och ta packning på tub som tål olja osv smörj runt och på med nya.
 
Som Wiseguy säger.

Se det från den ljusa sidan att det gick bra med dig. Roligare att laga en hoj på ett vips än att läka en bruten fotled eller liknande när alla andra får köra hoj.:)
 
Som GubbLasse skriver så är ebay nästa anhalt när du lokaliserat vilken del som läcker. Kolla betyg på säljaren, om det ser grönt ut så brukar man kunna hitta delarna man söker riktigt billigt och smidigt. Tur att det gick bra med dig själv, och lycka till med mekandet! :tummenupp
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Back
Top