Okej.. nu är de ju så att vi tänkte inte lägga mer än 150.000kr
Så Subaru går bort pga för dyr(synd för bilen är najs)
Kia känns lite sådär kvalitetsmässigt tycker jag
Toyota Avensis verkar ok,skulle vilja höra om vad ni tycker om den..
Någon här som som kör Mazda 5?? lite nyfiken på den oxå..
Avensis har jag bara gott att säga om, jag vill själv ha en sån men jag är för snål för att köpa så dyra bilar om tjejen ändå ska köra den utanför inhägnat område

Går billigt, men det är ju å andra sidan inget krutpaket (2.0 tänker jag på).
Finns även i två dieselvarianter, 2,2:an ska visst vara riktigt bra. Låg skatt då det går som "miljöbil" och årsskatten ligger på ca 4000:-, och med tanke på att de drar riktigt lite jämfört med tex Audi, Volvo, Saab så behöver du inte köra många mil per år för att spara pengar på att köpa en diesel.
Den sticker inte ut på något speciellt sätt, men den har allt man kan behöva och som sagt så är det grymt bra kvalité och andrahandsvärde.
Den nyaste är ju jäkligt snygg, men den är antagligen för dyr.
Här är en om du kan tänka dig manuell, bensin och ingen dragkrok, går säkert att pruta ner till 145k