Vobbel....

Medin skrev:
Hmm, smart att sätta ner fötterna och börja bromsa :kocko

Vad gör du när du får dundervobbel?

Sist höll jag på att självdö om jag inte satt ner föttern.. visst var detta under vinterväglag med mycket is å snö. men det räddade mig!!
 
satte ner lite tokigt efter slangning i höstas på motorvägen i ca 220. Har öhlins styrdämpare på och jag tror verkligen att den gjorde skillnaden mellan liv och död. fick 3-4 fulla styrutslag med ordentligt släng på bakhjulet som följd. höll bara i och knep om tanken och försökte hålla blicken långt fram. enda skadan skulle väl vara mina kalsonger.... men fy vad obehagligt med vobbel. :3freak
 
PacMan skrev:
Måste vara ett djupt rotat beteende från barndomen, dvs. trehjulings-tiden. :hihi

Exakt så är det. Föraren gjorde exakt som han programmerats att göra, och helt utan medveten kontroll. T o m McCoy kör med båda fötterna i backen i filmen Faster. Förmodligen ingen genomtänkt team-strategi :hihi .
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top