Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jag har en själv. Köpte den mest för att den är så himla snygg. Med de vita tillbehörskåporna så blir den dessutom en Vitpil istället för en GråpilTjena alla hojåkare.
har börjar snegla lite på en vitpilen 701!
Någon som provat/ägt/äger?
inte provkört själv.

Hojar brukar väl snarare ha mer mil ju tråkigare de är att köra,typ valfri maskin ur touringsegmentet.3 ägare, 6 säsonger, 500 mil. Verkar ju inte vara så jättekul att köra den hojen…
Jag har en själv. Köpte den mest för att den är så himla snygg. Med de vita tillbehörskåporna så blir den dessutom en Vitpil istället för en GråpilKatalysatorn har jag numera lagt på hyllan vilket gör att alla grannar får njuta av ljudet när den startas upp.
Pilen är underbar för kortare turer på riktigt kurviga vägar. På motorväg eller i stan så tar jag mkt hellre en annan hoj.
En bild måste såklart bifogas i en sån här tråd. (Dock gör den sig inte riktigt på bild tycker jag.)
View attachment 494069
Tveka inte. Köp en blivande klassiker om du har möjlighet.
Jag kände att man va som ett vindsegel på en supermoto? men nu buskör jag inte så.Jag har testat, otroligt obekväm, slutade med en 701 supermoto, roligare o bekvämare
Ascool. Men hur känner du om du kör den typ landsväg 1-3 h i sträck? Kommer bli en del resande på bågen mellan Kristianstad- Kungsbacka under denna sommar. Polare som bor där som med tog mc kort i fjol. Så det kommer köras en del upp och ner till Skåne. Typ 25 mil enkel resa.Jag har en själv. Köpte den mest för att den är så himla snygg. Med de vita tillbehörskåporna så blir den dessutom en Vitpil istället för en GråpilKatalysatorn har jag numera lagt på hyllan vilket gör att alla grannar får njuta av ljudet när den startas upp.
Pilen är underbar för kortare turer på riktigt kurviga vägar. På motorväg eller i stan så tar jag mkt hellre en annan hoj.
En bild måste såklart bifogas i en sån här tråd. (Dock gör den sig inte riktigt på bild tycker jag.)
View attachment 494069
Tveka inte. Köp en blivande klassiker om du har möjlighet.
Ingenting är omöjligt :-D Personligen skulle jag inte välja denna hoj för en så pass lång transportsträcka. Sadeln är väldigt hård och jag börjar bli bekväm av mig. Min Street Triple 765 är som en Goldwing i jämförelse med Pilen när det kommer till komfort på en 25-mila tur.Ascool. Men hur känner du om du kör den typ landsväg 1-3 h i sträck? Kommer bli en del resande på bågen mellan Kristianstad- Kungsbacka under denna sommar. Polare som bor där som med tog mc kort i fjol. Så det kommer köras en del upp och ner till Skåne. Typ 25 mil enkel resa.
Kalas! Har sett den nämnas i youtube-videos om fenomenet, men mina googlingar gav endast amerikanska resultat. Tack!Skulle tippa på att rottweiler fueling dongle till 701/690 passar.
https://smperformance.se kan nog svara definitivt på den frågan.
Hade en dongel på min 701SM. Den hjälpte men det var ju trots allt en stor stånka, så silkeslen blev den icke.Kalas! Har sett den nämnas i youtube-videos om fenomenet, men mina googlingar gav endast amerikanska resultat. Tack!
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026
20-årige australiensaren Wi... |
|
|
Alltid redo för regn
Håll dig torr på hojen – ny... |
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |