Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.

Precis som i Sverige alltså.sgtpepper skrev:Men i realiteten endast två. Det finns både för och nackdelar med ett tvåpartisystem, engelsmännen kör ju samma sak. Tycker man att det funkar så fine, varför inte.
Gixxer-Anders skrev:Bengt Magnusson var lika neutral som vanligt när han läste nyheterna på 4:an igår:
"Välden får leva med Bush som president 4 år till"
![]()
valmers skrev:Precis som i Sverige alltså.
Markus skrev:Ja, se inlägg #1:
Göran Persson:
Han (Bush) är våldsamt underskattad i Europa. Här utmålas han som en person som klantar sig, säger fel och inte riktigt vet vad han gör. Men det är en nidbild. I själva verket är han en skicklig och erfaren politiker som vet vad han vill. Han är bra på att föra ut sitt budskap i USA och det är trots allt där han ska väljas, sade statsministern
Nååååå, vad säger sossarna här inne om de här "dumheterna"?![]()
Markus skrev:TV4 neutralt? Populismens högborg. Är det Scherman som är skyldig eller vad beror deras politiska ställningstaganden på?
benrangel skrev:Som vilande agitator säger jag: lär dig att klippa ut de relevanta bitarna i en text.
Jag förlänger ditt citat med raderna: "även om vi ogillar hans politik".
, fortfarande tvivlar så finns texten i sin helhet att beskåda på http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=1042&a=339126Gixxer-Anders skrev:Scherman är ju gammal syndikalist. Dessutom kommer ju både han och Magnusson från SVT.
Nej, inte precis som i Sverige.valmers skrev:Precis som i Sverige alltså.
Så du är socialist alltså?Olzki skrev:Jag har stor förståelse för elektorssystemet. Om man är socialistiskt lagd torde man ha än större.
Tack för lektionen, men jag har redan full koll på elektorssystemet. Personligen anser jag att alla röster skall vara lika mycket värda, oavsett vart man bor. Därför ter sig elektorssystemet något märkligt för mig, men jag bor ju inte i USA så det är mest en personlig reflektion.Anledning är primärt att små stater med litet innevånarantal inte ska marginaliseras så till den grad att innevånarna inte upplever att deras röster har någon betydelse.
Sosse eller Moderat, alla andra partier är försumbara i praktiken.sgtpepper skrev:Nej, inte precis som i Sverige.
valmers skrev:Sosse eller Moderat, alla andra partier är försumbara i praktiken.
Markus skrev:Det är inte helt sant, (mp) sätter agendan i mångt och mycket och (v) bromsar all utveckling.

Domifuling skrev:
Nej, det är de inte. Om moderaterna skall få regeringsmakten så måste de samarbeta i koallition med folkpartiet och centern, om man då t.ex gillar folkpartiets politik så kan det vara värde i att rösta på dessa, då de kan föra in sin politik på dagordningen i regeringen.valmers skrev:Sosse eller Moderat, alla andra partier är försumbara i praktiken.
Jodå, jag är med dig. Förenklade och raljerade lite bara.sgtpepper skrev:Nej, det är de inte. Om moderaterna skall få regeringsmakten så måste de samarbeta i koallition med folkpartiet och centern, om man då t.ex gillar folkpartiets politik så kan det vara värde i att rösta på dessa, då de kan föra in sin politik på dagordningen i regeringen.
Du är ju en smart snubbe, så jag förstår inte riktigt vart du vill komma med att jämföra vårt system med tvåpartisystem som USA och England. Visst finns det två stora och dominerande partier även här, men det är ändå mycket som skiljer systemen åt, både på gott och ont.
I vårt system kan det ju t.ex vara väldigt frustrerande att småpartier får oproportioneligt mycket att säga till om. Men för de som sympatiserar med dessa småpartier så kan det finnas goda skäl att rösta på dem, t.ex v, mp, kd, centern o.s.v. I USA så är ju en röst på Nader, Perot eller någon än mindre kandidat helt bortkastad, småkandidaterna kommer aldrig att komma i närheten av makten.
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |