Vit plast?

Olof Eriksson

1 0lof 3riksson
Gick med
12 Oct 2003
Ort
Skellefteå
Hoj
Alice Racing Aprilia SXV450 07, KTM 200 SX (SM) 04
Hur får man vit plast som gulnat att bli vit igen?

Det är en tank, som kostar för mycket pengar att byta ut...
 
Det går inte.... Plasten gulnar vid kontakt med bensin och det är inte reversibelt.
 
Man kan våtslipa och sedan maskinpolera plasten med rubbing, följt av vax, och ingen modern flytande vax, det ska vara gammalt klassiskt hårdvax.
Sedan kanske Boris har rätt beträfffande tanken att den gulnat på djupet. Har aldrig testat med vit plast så den kanske inte bara är gulnad på ytan.

Det är för övrigt ett skitjobb. Och jag rekomenderar ett dekalkit istället. Kanske går att skära till ett kit från någon annan hoj? Eller så finns ju firmor som trycker crossdekaler i din egen design.
 
Det här har jag ju läst hur man gör på någon sida... Minns bara inte vart för tillfället :/ Men sök på google, för det finns (vad jag minns) ett enkelt sätt att göra det på :)

/Edit
Kommer ihåg att väteperoxid var en av ingredienserna i blandningen

/Edit 2
http://www.ehow.com/how_4545758_clean-yellowed-plastic.html
 
Last edited:
Gräddgulnade plastsoppatankar på skogshojar är ju snyggt! Då syns det att det är ett befaret ekipage och inte ngn ny väskryckarhoj.
 
Last edited:
Tack för tipsen :)

Jag hade planerat att göra nå dekaler men tänkte att det hade vart trevligare om tanken under var vit också. Ska prova göra som i länken där få se om det går få den vit eller om det är som boris säger att bensinen dödat den...

Såhär ser den iaf ut i dagsläget

17472_259292827841_565542841_3288541_4025742_n.jpg
 
JAha men då förstår jag.....

Förutsatte att det var en vit transparent tank som man har på många geggmoppar. Den där åtgärdar du med alkalisk rengöring för plastmöbler och rubbing på borrmaskinens polertrissa.
 
*/ ?>
Nyheter
Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Äntligen!

Om du, som jag, ständigt åk...

Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Back
Top