Vista eller inte?

Joockey

Med lem
Gick med
11 Aug 2006
Ort
Ängelholm
Hoj
Honda NSR 125 R -91
Hej, sitter och funderar på om jag ska installera Windows Vista... Microsoft rekomenderar 1024 mb minne men jag har bara 768. Gör detta något? Kan inte bestämma mig om jag ska installera det eller inte. Det är ju ny mycket snyggare design men kommer datorn bli märkvärt segare eftersom det är mer krävande? Kostnaden för det är inget problem ;)

Någon som har något/några argument för och emot?
 
2724658 Hej, sitter och funderar på om jag ska installera Windows Vista... Microsoft rekomenderar 1024 mb minne men jag har bara 768. Gör detta något? Kan inte bestämma mig om jag ska installera det eller inte. Det är ju ny mycket snyggare design men kommer datorn bli märkvärt segare eftersom det är mer krävande? Kostnaden för det är inget problem ;)

Någon som har något/några argument för och emot?
Varför?

Vänta ett år eller två tills det finns drivrutiner osv till allt.
 
Är det en gig ram som gäller nu?!?!? För ett jävla operativsystem?!?!? De har ju blivit helt galna.. :skitdator

Varför känns det som att M$ skriver pissdålig, helt ooptimerad kod i typ Visual Basic för sina OS?

Jag har fått nog. Det där Vista kan de stoppa upp där varken sol eller måne lyser. Enda jag kommer sakna lite den dagen XP åker ut är media extendern till Xboxen men den dagen finns det säkert till Linux. Om jag bara lärt mig installera program i Linux vid det laget, hrm. :rodnar
 
Tack för svaren! Men om vi bortser från att det inte finns några drivrutiner, kommer datorn arbeta segare om jag installerar vista?
 
Jag kände inte alls att datorn blev segare med vista än med xp sp2.
Jag sitter med en Pentium D 3,2Ghz, 1 GB Ram, GF 7800GTX, WD Raptor 1k rpm...
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top