Vipparmar KTM exc 450 04

Balahue

Läderpung
Gick med
26 May 2004
Ort
Malmö
Hoj
KTM 450 EXC
Var ute å körde en runda i freden när ja plötsligt kom att tänka på att hojen knackade betydligt mer än vanligt. Kör in till kanten för att lyssna mer och visst lät den som om man lagt en mutter mellan kolv/topp. River ner idag och efter väldigt mycket grubblande och letande hittar jag felet. Rullen på vipparmen (insug) glappar 5mm... är ute på nätet å letar efter en ny men allt ja kan hitta är hela vipparmen komplett. min fråga är om man kan köpa rullen lös och pressa i eller om man verkligen måste byta hela vipparmen? Och ifs vart kan man få tag i rullen löst?
 
590.36.061.090 heter rullarna.Vilken KTM-handlare som helst ska väl kunna fixa,annars brukar Karlströms ha det mesta.
 
Stor sannolikhet att det är nållagerrullar lite överallt om det glappar fem mm. Kolla åtminstone kamaxel, kamkedjesträckare och kamkedja samtidigt. Jag hade rivit hela motorn.
 
Efter hur många timmar är det dags att byta typ vipparmsrullar kamkedja kolv osv på en 525 motard? om man kör normalt ingen bana!!
 
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top