Vinande ljud från framdrevet

Heltloss

Ny medlem
Gick med
18 Jun 2009
Ort
Göteborg
Hoj
KTM 690 SM -08
Tjenare,

Min KTM 690 har börjat ge ifrån sig ett vinande ljud från framdrevet. Det har ju alltid låtit lite, men nu viner den högre med takt av högre hastighet.

Drivpaketet har suttit på sedan den var ny och hojjen har gått nu ~1200mil. Men när jag går igenom kuggarna på både fram och bakdrev så ser dom inte så slitna ut. Dock så verkar gummit på framdrevet ha slitits ner. Kan detta orsaka så att det viner högre och högre?
För jag förmodlar att gummit skall dämpa kedjan på framdrevet.

Jag har ett nytt framdrev liggandes, 15kugg 1 kugg mindre än original. Är det värt att byta till det eller borde man byta hela drivpaketet?
 
Last edited:
Har den gått långt och eventuellt med för spänd kedja?

Skulle annars misstänka att tex utgående drevet börjar bli dåligt och viner, om så skulle vara kommer drevet inte bli bättre utan sämre.
 
Du bör byta hela drivpaketet. Det är inte längre samma delning på bakdrev och kedja som när det var nytt.
 
Har den gått långt och eventuellt med för spänd kedja?

Skulle annars misstänka att tex utgående drevet börjar bli dåligt och viner, om så skulle vara kommer drevet inte bli bättre utan sämre.

Utgående så menar du något drev i motorn? Jag testade med att plocka av kedjan igår och varva ur hojjen på 6an, inget missljud alls. Men då saknas ju belastning på framdrevet.

Och jag menar att framdrevet borde ju teoretiskt slita 3 gånger så mkt som bakdrevet, 16/40 drevning på. Gummi ringen runt drevet, såg lite slitet ut. Jag har ett nytt 15 framdrev liggandes. Funderar om jag skall satsa på att sätta på det. Men som dålig mekare jag är så är jag lite nervös pga man skall dra med 60nm.... Och har ingen momentnyckel att tillgå.

Och förresten, har något i bakhuvudet som säger att bulten som håller framdrevet är vänstergängat, stämmer det?
 
Nyheter
The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

Back
Top