vill få sålt hojjen

hoppas ni förstår frågan nu men hur mkt är det "tillåtet" att pruta igentligen?självklart beror det ju på säljare å priset.men brukar va acceptabelt?

Jag är verkligen ingen expert i ämnet. Men har annonsen vatt inne en ite längre tid kan man nog pruta ner i alla fall en 3 tusen kronor. Men å andra sidan va vet jag:huvet
 
allt handlar som alla sagt om priset... och vilken info du skriver om hojjen..jävligt viktigt att ha en rättskriven och bra annons..inte bara "den lättar framhjulet i 200 köp köp köp"
det avskräcker mer än skapar intresse..

har sålt både bilar o mc :s på blocket genom åren...
sålde min cbr900rr 99: som gått 2200mil..på drygt 1 vecka..inget prut alls..
sålde min ktm 625smc 05:a här på sh.com´s annonsdel förra året

folk köper det dom villl ha för rätt pris...
 
Tjennixen!

Har själv sålt en hoj privat tidigare och fick en likadan postväxel som du visar bilder på som betalning. Var bara att gå till banken och hämta ut pengarna, inga problem alls :).

Skulle jag själv köpt hoj privat hade jag gjort likadant. Känns säkrare än att komma med en hel bunke tusenlappar.

Jag kommer nog också köpa hädanefter med postväxel. Visste aldrig hur det funkade egentligen eller hur dem ser ut. Men man lär sig med åren hoppas jag! :D

E det bara till att gå till vilken bank som hels? eller är det bara sparbanken finn som gäller?
 
Postväxel e bra, använde det när jag köpte hojj.
Aldrig använt en tidigare, så jag gick in på banken (swedbank) o sa jag vill ha en, oså förklarade hon hur de funka, hur smidigt som helst.
 
http://www.blocket.se/vi/12376061.htm?ca=15_s





varför skulle du itne gjort det?bara utrustningen e väl värd lite över 10000kr ,kanske inte betala 70 men lite lägre än 70?

den utrustningen som den hojen har är snarare att beakta som standard. visst öhlinsdämparen höjer kanske 2000kr. när utrustningen är tagen ur sin kartong och satt på hojen så halveras värdet, såvida det inte är grejor som alla andra har, då är det inte värt ett skit, som miniblinkers, undertail och slipon.
hade det suttit pc3, quickshift, helsystem, luftfilter och öhlins fjädring fram o bak hade den varit värd det priset.
 
Last edited:
Nyheter
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Back
Top