Vilken supermotard ska jag välja?

kattson

Ny medlem
Gick med
3 Aug 2013
Ort
Trollhättan
Hoj
Yamaha R6 -03
Hej är helt ny är på forumet!

Jag skulle gärna vilja ha lite hjälp av er!
jag är ute efter en hoj som ja ska ha till mitt A2 kort (18år)

Min MC ska vara en snarlik KTM 525, 450, husaberg 650, Husqvarna 510 SMR, Honda crf 450.
till utseendet, Alltså inte stor och klumpig vilket KTM 660, 640 & 690 känns?

Jag vill ha långa service intervaller & att motorn ska hålla och inte rasa samman efter 1000 mil vilket
''racer hojjarna'' ja nämnde först kan göra? en uppfattning jag har fått iaf..

Mc'n ska rulla på landsväg, åker gärna längre sträckor, gärna klös i motorn så den är rolig/busig att köra,

Ställer ja omöjliga krav? Eller finns det Modeller som ni vet kan passa mig?

Jättetacksam för all hjälp jag kan få!

Mvh! :)
 
Dina krav är typ omöjliga, Men har själv en 660 kan säga en sak den är rappare än 450/525 och den är lätt att manövrera och tycker inte den är klumpig alls, men långa sträckor nää det känns som att sitta på en borrmaskin på fullt varv. Serice efter 05+ är 500 mil vilket är bra med tanke på hur rapp den är jämfört med andra som man slipper serva varje timme.
 
690 SM är inte stor och klumpig och kommer nog närmast din beskrivning, vill du åka racemotard så får du liksom serviceintervallerna på köpet men dom rasar ju inte efter 1000mil om du bara sköter servicen. Jag trivdes iof bra på vägen med min 450exc och eftersom jag körde så sällan så blev det inte så många timmar på den iaf = servade inte så ofta. Se till att provköra båda om du kan och jämför själv. Hade jag inte kört enduro (körde 2uppsättningar hjul) med min hade det blivit en 690 istället!

Lycka till:tummenupp
 
På a2 kortet funkar inte en 690 smc-r va? Fin hoj verkar det som annars. Sålde nyligen min gamla r1a å köpte mig en exc 450 08a motard. Kan inte vara mer nöjd. Åker visserligen inga 5-10 mil heller kanske men runt omkring jönköping duger den helt klart för. Byta olja å filter vid ca 10h och sen byt kamkedja vid 80h kanske å kolv vid 150h? Duger helt klart för mig. Älskar hojen, snygg är den med :tummenupp
DSC_0470.jpg
 
Jo, man får köra 690 med a2 kortet och det är en sådan TS ska ha ju...
1000 mils intervaller på service och 70hk/70nm på vadå, 140 kilo..?
Polaren har en och den känns jäkligt smidig jämfört med min TL :p
 
Tack ska ni alla ha för hjälpen! :)
Ja ska försöka att få provkört hojarna ni nämnde.

KTM, 625, 640 & 660 innan -05 sitter det på riktigt tråkiga bakdel enligt mig, (plasten)
Kan man sätta på de nyare plasten på en ram som är en äldre än -05? (Vad skiljer sig ramarna? 02 vs 06 tex? Eller är de samma?

Vad är egentligen den stora skillnaden från de äldre & nya Ktm'arna? vart går gränsen? Vilka års modeller är att
rekommendera? kvalité i motor osv?
 
2003 och nyare så du får high flow toppen.
Jag tror att man kan byta bakramen så du får nyare bakdel.
Sen finns det nog någon eftermarknads bakskärm som har bakljuset under skärmen
 
Tack ska ni alla ha för hjälpen! :)
Ja ska försöka att få provkört hojarna ni nämnde.

KTM, 625, 640 & 660 innan -05 sitter det på riktigt tråkiga bakdel enligt mig, (plasten)
Kan man sätta på de nyare plasten på en ram som är en äldre än -05? (Vad skiljer sig ramarna? 02 vs 06 tex? Eller är de samma?

Vad är egentligen den stora skillnaden från de äldre & nya Ktm'arna? vart går gränsen? Vilka års modeller är att
rekommendera? kvalité i motor osv?

Nej du måste modifiera den gamla bakramen och fixa till luftburken för att den nya plasten skall passa.
Köp inte äldre än -03 då det kom en del uppdateringar i motorn då, bla highflow top som ngn innan nämnde.
Har du kosingen slå till på en 690 istället. Mindre vibrationer i nya motorn och mkt bättre chassi.
 
Om du inte gillar gamla 625/640/660 bakplastet köp då en med nya modellen, alltför dyrt att utföra enligt egen erfarenhet. Absolut inte värt det...
 
Okej Okej, Tack för de! :)

Någon som vet ifall det går att få en ljuddämpare istället för två som de sitter på Ktm 640, 625 o några fler?
Hur går man väga? Vart köper man kittet isf?
 
Okej Okej, Tack för de! :)

Någon som vet ifall det går att få en ljuddämpare istället för två som de sitter på Ktm 640, 625 o några fler?
Hur går man väga? Vart köper man kittet isf?

Två dämpare är 100 gånger snyggare IRL.
 
Om du ska köra 690 på A2 "lagligt" så måste de väl strypas och sedan omreggas? vad jag får fram så har de la runt 45kw orginal?

Både 625 och 660 är reggade runt 21-24 kw beroende på årsmodell.
 
Min MC ska vara en snarlik KTM 525, 450, husaberg 650, Husqvarna 510 SMR, Honda crf 450. till utseendet, Alltså inte stor och klumpig vilket KTM 660, 640 & 690 känns?

Jag tycker det är synd att säga att smc 690 är klumpig dock. Sjukt enkel att köra och kraften räcker till riktigt bra. Den är ju tyngre än en 450, men långt ifrån klumpig enligt mig:P
 
3328818816.jpg

Hej igen:)
Ang bakdelen, detta är en KTM 640, -04, men endå har den gamla bakdelen på, Ni skrev tidigare att '' highflow top '' skulle komma på -03 framåt, betyder detta att de nya bakkåporna kommer passa denna eller vad? Rätta mig gärna! :confused:
Mvh!
 
Nyheter
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Back
Top