Vilken skitdag det har varit

BMW Dräparen

Ny medlem
Gick med
10 Jan 2011
Ort
Södertälje
Hoj
Suzuki GSX750
Detta är en sådan där dag man bara skulle stängt klockan, vänt sig om och somnat om.

Började dagen med att försova mig och vaknar 20 i 7, börjar jobba sju och har lite drygt 40 min till jobbet.
Kastar ut hunden för att kissa, drar på mig hela utrustningen och iväg till jobbet. Hinner komma lite drygt 8 km så står haffa och vill att man ska blåsa och visa kort. Jaja, vad har man för alternativ?
Kommer till jobbet och inser att jag glömt nycklarna till mitt skåp. JIPPIE!!! Försöker leta upp reservnycklar men hittar inget.
Då finns ju bara ett alternativ kvar, åka hem igen. Lyckas bli fotad av två kameror på vägen hem, hoppas bilderna blev bra!
Där ligger nycklarna på byrån i hallen. Hunden blir överlycklig för att jag kommer hem.
Iväg till jobbet en andra gång då. Vad står 8km hemmifrån tror ni?? Just det. Haffa, invinkad igen av en annan polis. Försökte snacka mig ur att jag blåst lite drygt en och en halv timme innan och bara varit hemma och hämtat nycklarna. Lyckades ju inte så bra. Så det blev blåsa och visa kort igen.
Tankmätaren visar rött men vägrar inse att jag måste tanka. det är ju trots allt "bara" dryga 2 mil kvar till jobbet och det borde vara minst 5L kvar. Fyra kilometer senare hostar fanskapet till och dör.
Tror ni jag var ursinnig och vansinnig nu?
Ringer chefen och frågar om han kan komma med lite soppa. Snäll som han är så kommer han. 5L soppa och jag är igång igen.
Kommer till jobbet och bara 2.5 timme försenad.
Ska starta upp en av mina fyra maskiner efter att elektrikerna och mekarna tok skruvat hela kvällen. Går mindre bra då någon jävla kabelknullare polvänt motorn och maskinen går med 50M/min rakt inn i magasinsdörren.
Jaha då var det bara att kalla ut dem igen så dem får fixa detta oxå.
Startar en annan maskin och den startar utan problem och börjar producera lite.
Lite lagom till lunchen inser jag att den står hemma på byrån i hallen, ja jag borde sett den när jag hämtade nycklarna.
Kvart i ett går strömmen för 0,5 sekunder i åskovädret.
Halv tre skär ett lager till kulskruven och det tvärnyper.
När det äntligen blir dags att åka hem så är cykeln svårstartad och den går bara på tre cylindrar, fast bara om varvet sjunker under 3000rpm.
Kommer hem och märker att jag inte har någon ström i huset. Vafan är det för fel nudå? Kollar huvudsäkriingarna och dem är hela. alltså måste felet ligga inne i elcentralen i huset. Jordfelsbrytaren har tydligen löst ut.
Kollar hur kalt det är i frysen. +15 grader.
Nu är jag så jävla trött på denna skitdagen, vafan skulle jag upp och göra?
 
Jag gick upp borstade tänderna, klädde på mig och tog ut matlådan MEN så hörde jag att det regnade så jag ringde och tog ledigt och gick o la mig i sängen igen. UNDERBART! :)
 
kunde varit ännu värre....



c10b3a24-7fc5-4867-8784-88230e8ab72b.jpg
 
kunde varit ännu värre....



c10b3a24-7fc5-4867-8784-88230e8ab72b.jpg

Å det jävligaste utav allt är att det där ser precis ut som en tjej en polare dejtat.

Till trådskaparen:
Nåja. Har man inte större problem än det så ska man vara glad. Skulle byta alla dagar i veckan med dej.
Mina senaste 20har varit värre och 20 innan det rena mardrömmen.
 
Last edited:
Mm nog vet man att man är i helvetet alltid, när frysen antar tropiskt klimat bara under ett stillestånd motsvarande en arbetsdag...
det ska den inte göra.

Själv mådde jag pyton igår men kriga mig kvar på jobbet och pallra mig dit i morse men då blev jag hemskickad för jag visa symtom på halsfluss. gick till husläkaren fick en tid, gick hem 500 meter och sov vakna försent (sov över väckarklockan) krigar mig ner finns ingen läkartid men systern konstatera halsfluss och grov feber fick arbetsförbud och ska sängliggandes knarka alvedon och vatten till imorn när det fanns tid.¨

Krigar mig hem igen, däckar, blir väckt av ett mms på en grov felkoppling jag gjort igår..

Konstaterande nästa gång jag mår skit åker jag hem direkt..

kul halsfluss för andra gångn på 3 veckor, självklart har jag mongo mkt att göra, vi ligge tight till på jobbet och jag skulle iväg i helgen...

jaja feberdrömmarna är övervägande asnice! :boobs
 
Nyheter
Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Back
Top