Vilken off-road ska jag välja?

SmStunt

Ny medlem
Gick med
9 Jun 2010
Ort
mora
Hoj
Söker efter sm-hoj
Hallå!
Nu är det snart dags att köpa mc för A1 kortet.
Jag har tänkt mig en off-road med lv.däck, jag har att hålla mig till ca. 30k. Jag har kollat på Husqvarna, Gas Gas och KTM. Jag undrar då hur mycket effekt i kw/hk dom har i orginal-utförande och vilka för och nackdelar dom har(måste vara 2t).

Jag har även tänkt att ha denna som stunthoj som hobby på flygfält så då vill jag gärna ha någon som är lätt att dra upp på bakhjulet och lättkörd.

Tack på förhand!
 
jo men inte så mycket dock, det står ju att det är 40hk i dom ostrypta sen har ja ju hört annat också, men just hur mycket skillnad i Hk det är mellan ktm gas gas och husqvarnan? skulle va värdefull fakta!
Nej, det är inte värdefulla fakta.

Du kommer tycka att draget är precis lika bra i allihopa.
 
hej jag har en aprilia mx 125a (2t) som jag tänkte sälja för ca 25 000kr det är en 04 men första gången i trafik 05 om du vill veta om motorn så är det en rs motor så trim/reservdelar och annat finns i massor.

det finns ett gianelli efekt krök som kan följa med och det är nytt driv paket på och nya broms belägg runt om (brembo ok fram) och ny kolv med kolv ringar bytta för ca 50 mil sedann.hojen har totalt gåt ca 1000mil
 
Samma skit annan dag. ktm qvarna gasgas tm är renodlade endurohojar som kräver MKT skötsel och inte tål pendling eller liknande

Hade köpt mxen eftersom den är bygd för att köras på vägen inte anpasad för att få göra det.

så med a1 kort mx utan a1 kort 250 cross
 
Nyheter
Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

BMW F 450 GS för prisvärda äventyr

BMW presenterade den länge ...

BSA Thunderbold avtäckt på EICMA

BSA har avtäckt sin fjärde ...

ExploreBike: Lerigt Gotland Grand National

Årets Gotland Grand Nationa...

Nytt om H-D Bagger-Världscupen

Under en presskonferens på ...

BMW F 450 GS ”Din bästa kompis” 

Screenshot Nya BMW F 450...

Nya MV Agusta Brutale 800

MV Agusta Brutale har länge...

YAMAHA Tracer 7 OCH Tracer 7 GT Y-AMT

Inför 2026 uppdateras maski...

Ducati lanserar racingakademi för framtidens stjärnor

Ducati presenterar, i samar...

Nu startar mässan i Milano

Nu åker vi på redaktionen n...

Back
Top