Vilken modell och varför?

Reckless Rider skrev:
2319999 hur snabbt går CRM strypt och ostrypt?
4-takt eller 2-takt?


Är det svårt att kolla upp någonting själv nuförtiden?











Den går i cirka 130-140 km/h och är 2-takt...
 
Skit i crossen! Köp min skoter istället - Du sitter som en gud och det är bekvämt att köra långa sträckor samt den är skitrolig på vintern då du kan köra med båda fötterna i marken ;)
Bara för att du är en SH:are ger jag 3k rabatt och leverans :) (läs: jag måste sälja den för att försäkra monstern).
Men vill du ha en cross så vill du ju ha en cross :P

http://www.blocket.se/vi/8705657.htm?ca=20_s

MVH,
Jonas.
 
Reckless Rider skrev:
2319568 ok, men dessa crossmodeller jag räknade upp är rätt lika eller?
Om det är så får ja nog ta den som är till bäst pris och är i bäst skick :tummenupp


Jag rekommenderar ju såklart DT, eftersom att jag åker en sån....

Den ska inte skära nå lättare än någon annan 2-takts 125:a.

det låter vettigt som du säger, köp den som är i bäst skick / bäst pris.
Mitt tips är att köpa så ny som möjligt, och inte import.
Ett tips är att lyssna mycket, känna om allt sitter fast, kolla skruv och bultskallar (framförallt på motorn) om de är fräscha, eller om de är sönderdragna allihopa. Kolla besiktningsprotokoll, ev. tvåor osv. kolla upp vad som är gjort åt hojen, kolvbyte, drivpaketet, däcken osv. Kolla också upp vem som har gjort det. Och sist men inte minst, köp inte på impuls! Då går det ofta åt skogen. försök ta det lungt.

Hoppas att du får tag på en redig 125:a som håller!
Mvh Jens
 
Bånner tack för erbjudandet men är som sagt ute efter crossmodell :)
Jezze_irsta tack för dina tips, kommer bli användbara vid köp.
Lärde mig även mycket vid mitt första moppe köp, kollade knappt på den sa bara att jag ville som om alla växlar fungera så tog ägaren ett litet varv så ja såg. När han kom tillbaka stängde han av den, vi gjorde klart affären och moppen sattes upp på släpet. När jag kom hem märkte jag att bensinkranen va trasig, den gick inte på tomgång, hade inget batteri, bromsljus fungera inte :huvet :död men vid lätt mc köp ska jag testa den ett litet varv och kolla noga efter fel! :tummenupp :D
 
Reckless Rider skrev:
2315193 Tja! :2cool
Funderar på att skaffa en 125:a i crossmodell, har kollat lite på dessa:
Honda CRM 125, Suzuki Ts125R, Yamaha DT 125R, Kawasaki kmx 125.
Vilken borde jag satsa på och varför? :va :)

Många svar nu tack :Bugar


om ja skulle vara du.. så skulle ja köpt mig en nyare Yamaha DT125r...drar du bara pluggningen så går de perfekt..
 
Back
Top