Vilken mail är bäst? Vad kan man göra med gmail?

General E

So fresh so clean
Gick med
20 Jul 2005
Ort
Blandat
Hoj
ZX-6R -04
Jag skaffade gmail för ett tag sedan efter att ha haft hotmail innan.

Hotmail hade en fördel, man kunde klicka på "flytta till mapp" och spara mail i olika mappar.

Nu har jag upptäckt en liknande funktion i gmail, etiketter.
Det funkar bra från vissa avsändare. T.ex. vet jag att alla mail från aktiespararna ska in under en etikett som heter aktier.

Men, och det är ett stort men, från vissa avsändare så vill man kunna spara mail under olika etiketter.
Alltså från privatpersons.namn@gmail så vill jag kunna spara vissa mail under etiketten aktier, och andra under etiketten träning.

Flummigt beskrivet jag vet. Någon som hajar vad jag menar och har en lösning?
Jag vill alltså ha mappar i gmail.

Finns inte det så vore jag tacksam för tips på en annan mail som har motsv funktion, utan att få 1200 spam om dagen.
 
Ja, du kan skapa ett filter som söker på vissa ord i ämnesraden eller i mailets innehåll, och sedan sätta bestämma lämplig etikett.
 
Ja, du kan skapa ett filter som söker på vissa ord i ämnesraden eller i mailets innehåll, och sedan sätta bestämma lämplig etikett.

Men hur gör jag om jag har ett öppnat mail som jag sedan vill sortera in under en etikett, går det?


Ponera att jag regelbundet får mail om mat av en kompis.
Dom vill jag sortera under två olika etiketter, en för bantning samt en för byggning. Kanske en etikett för matlagning också.
Alla mail innehåller ord som "fett, öka, minska, protein, vikt" etc, vilket gör det svårt att komma på lämpliga sökord för filtret.
 
YEEEEEEEEEEEEEEEEEEESSSSSSS!

Nu fattar jag.
Jag har ett filter som lägger alla mail från privatpersons.namn@gmail under etiketten mat, utan att de landar i inkorgen.

Sedan kan jag markera individuella mail från privatpersons.namn@gmail med etiketterna bantning, byggning och matlagning.

Nu blir det ordning i inboxen :)
 
själv så använder jag gmail som en hederlig pop3 mail, funkar perfa :)
 
3048990 Vad är det? :va
Enkelt förklarat, jag använder ett program på min dator som hämtar mailen till den så jag har allt på den men jag har även kvar allt på själva webmailen så om jag skulle åka bort så kan jag kolla mailen vartifrån som helst. Även gamla mottagna mail.
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Back
Top