Vilken hojtidning är bäst?

Då ska jag kika lite närmare på Bomber...
Ska faktiskt köpa mig ett nummer och se vad det är. :)
Jag gillar Bike också. Ska bli kul att jämföra.
 
Bomber e tuff, men dom som skriver/översätter känns aningen amatörmässiga i sin journalistik. men vad gör det när dom skriver med glädje och glöd? :tummenupp

Instämmer till 100%! De som jobbar för tidningen är passionerade och älskar verkligen hojar med lite knuff, så lite keffa texter det är en smäll jag gärna tar i detta fall.
Man får ta det onde me det gode, som dansken säger.
 
Engelsmännen kan dom... tre bra tidningar:

Tips som nämnts tidigare och som läses frekvent är:
1 Superbike - med glimten i ögat och en massa läsvärt. Prenumerera!
2 Bike - aningen mer seriös än ovan nämnda. Inga :tuttar men ändå :yoparty
3 Fastbikes - mer omoget kanske, men läsvärt för oss som vägrar växa upp.

:hojbusa

Ses på mässan och söders pubar den 27/1
 
Dock är det bara två tidningar som jag ser fram emot när det ska komma ut ett nytt nummer av och de är MCM och Bombermagazine.

Jag håller fullständigt med, fast jag som inte är en "brassa-satan-wheelie-stoppie-turbo-buse" känner mig lite lost i bomber, det är liksom inga reportage som passar mig, stilen/sättet dom skriver på är dock gemytligt på samma sätt som i MCM.

Därför köper jag bara MCM regelbundet, och Bomber sporadiskt.
(och för länge sedan köpte jag Hojmagasinet, salig i åminnelse, som faktiskt var ännu bättre än MCM)

Om folk lärde sig att INTE köpa svenska skit-tidningar i brist på annat, så skulle skit-tidningarna självdö och nya skulle ploppa upp som svampar, med nya redaktionsmedlemmar, och nya friska ideer.

Darwin hade rätt, dom dåliga måste dö för att dom nya ska bli bättre!
 
Last edited:
Tips som nämnts tidigare och som läses frekvent är:
1 Superbike - med glimten i ögat och en massa läsvärt. Prenumerera!
2 Bike - aningen mer seriös än ovan nämnda. Inga :tuttar men ändå :yoparty
3 Fastbikes - mer omoget kanske, men läsvärt för oss som vägrar växa upp.

:hojbusa

Ses på mässan och söders pubar den 27/1

Bästa hojartikeln jag nånsin läst var i en engelsk tidning, tror det var Superbike. Ett gäng grabbar ställde upp "lockbete" i form av ny sporthoj på nån mörk parkering, väntade i en van bredvid och då nån klåfingrig jävel kom och petade så spöade de upp honom som fan:fatta! . Hojstölderna minskade visst till nära noll i staden de kom ifrån. Journalisten var med i vanen, tog bilder och allt. Skulle vilja se tönt-Allt om mc göra något liknande.....
 
Last edited:
jag slösar inte pengar på skiten längre ens allt står ju här på SH än då :tungan
 
Du har nog bara otur...

Testa igen eller skriv vad du har för postnr. till mig så ska jag berätta för dig var du hittar tidningen ;)

MVH

Johan

Det dyker ju upp ställen i min närhet, problemet är att de två jag varit hos inte har nåt minne att de alls sålt tidningen.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top