Viktigt om Rookie600 2002!!!

Chrille

Äntligen hoj igen
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Arvika
Hoj
Pippigul SV650
Som vissa av er hört så har jag varit indirekt inblandad i den bilaga om RR-SM som kommer med Bike Nr6.

I den bilagan blev det nu slutgiltigt taget ett beslut i samband med den olyckliga Härnösands-tävlingen där rookie600 hade färre än 15 startande.

Enligt "det vanliga" reglementet ska då halva poäng utdelas, men i detta fallet så blev de poänglistor som finns på mce.se ifyllda med fulla poäng och diskussionerna gick varma då någon fann ett undantag som gjorde gällande att i Rookie600 och 1000 skulle full poäng utdelas så länge fler än 10 kom till start. I den oerhört täta R600 serien blev det här en extremt viktig fråga

Sen kom vintern ....

Nu blev frågan återigen aktualiserad pga två samverkande händelser som gör det rykande aktuellt iom att det nu blir extremt offenligt i bike.

1. En klubbkamrat som inte fått sina prispengar utbetalade började på allvar jaga Svemo-styrelsen för att få besked om vilken placering han egentligen fått och vart hans pengar för denna tagit vägen. Efter att ha talat med BÅDE Fredrik Hansson och Kenneth Lodnert (www.svemo.se) så har det det omtalade undantaget blivit avskrivet som ogiltigt (eller skitsnack i klarspråk)

2. Detta fick jag besked om och vidarebefodrade till Magnus Johansson på Bike som tog med det i sitt underlag för bilagan och sedan skickades detta till tryckeriet dvs gjort är gjort

Den tabell som kommer vara grundlag för Bikes bilaga är alltså INTE den som redovisas på http://www.freespeed.nu/mcerr/Resultat/Totaler/2002/2002Rookie600.htm utan den reviderade versionen med halva poäng på Härnösand vilket innebär att toppen bör se ut så här:

1 44 Michael Lorentzon KMK
2 47 Jimmy Karlssom BMK Uddevalla
3 91 Michael Carlsson ARC
4 7 Marcus Eriksson LMS
5 42 Robert Lundgren Folkare MK
6 73 Lukas Larsson Boxholms MK
7 43 Jim Funck Haparanda MCC

Vidarebefodra gärna det här till berörda kompisar som inte nätnördar sig så slipper de en negativ/positiv överraskning.
 
Nyheter
Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Back
Top