Viktigt att följa serviceboken?

Beachmulle

Sporthojsnörd
Gick med
3 May 2010
Ort
Stockholm
Hoj
Ingen för tillfället
Hur viktigt är det att följa serviceboken och lämna in den exakt när de angivna miltalen kommer?

Om man t.ex inte har möjlighet pga att man åkt iväg på semester med hojen och då går över t.ex 3800 mils servicen? Ska man då invänta 4400 mila servicen?
 
Oljan kan man ju byta själv och det är ju det viktigaste. Byt den och vänta. Din hoj är ju rätt gammal, så du har ju inga garantier som är beroende av stämplar i boken.

Kolla vad som ingår i servicen. Oljebyte ingår garanterat. Sedan kan det vara en massa kontroller som du klarar själv om du är lite händig.
 
Last edited:
Nej du skall inte vänta till 4400 mila servicen. Bättre att serva innan semester alternativt lämna in så snart du kan efter semestern alternativt göra det på semestern. Boka nån verkstad på semesterorten.
 
Jag skulle nog göra en liten service om jag skulle ut på en lite längre resa så att allt är fräscht. I synnerhet ny olja, bromsvätska och kontroll av bromsbelägg och drivpaket samt att däcken är hyfsade.
 
Men går serviceboksärenden före andra typer av reparationer på verkstaden? Annars måste man ju vänta en vecka iallfall på att få det fixat då de ofta har massa försäkringsärende mm.
 
Kolla vad som ska göras på servicen enligt boken. Gissningsvis är det olja + filter, smörja lite (vajrar och stöd t ex), vid behov rengöra/byta luftfilter samt inspektion av att saker är ok (lager m.m.).

Du fixar det med största sannolikhet själv. Skaffa verkstadshandbok och kolla. Olja + filterbyte är det enskilt viktigaste.
 
Nyheter
Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Back
Top