Viktig Fråga!

men däremot så undrar jag vad det konstiga är med en hoj av årsmodell 07 som gått 900 mil???, verkar vara många som hänger upp sig på detta "låga" miltal.

Folk har väl snarare "hängt upp sig" på att det vore konstigt om en 07:a hade gått 9 mil..? (som den nya mätarställningen blev när de bytt datorn)
 
Givetvis skriver din "kompis" precis som det är i annonsen som han sätter ut.
 
  • Gilla
Reaktioner: MaG
Är du en dryg kille som skriver det här för att irritera folk, eller är du så dum i huvudet som det verkar? I så fall hoppas jag att det är du som nästa gång köper en dyr långmilare med låg mätarställning!
 
Jo jag tycker precis som er... att förklara att hojen gått från 100 mil år 2007 till 150 mil år 2010 är väldigt mycket svårare än att fixa mättaren...

Absolut så varar ärlighet längst men nu är det ju min reetarded vän Oscar :P
Well well får visa honom tråden så kanske han blir skrämd till att fixa det!
 
Att man ens tänker på något dyl?!

Min kompis köpte en hoj som fått mätaren bytt. Ägaren sa att den gått ca 900 mil, men att när mätaren byttes (vid 700 mil) skruvade de inte upp den. Mek firman hade tydligen sagt att KTM inte ville att man skulle pilla med mätarna utan registrerade det bara någon stans. Detta skrevs dock in i boken och i service pappren.

Att sälja saker på falska premisser kan aldrig sluta väl, hoppas jag.

Att fiffla med
 
Snacka om att vara tattarsnål... :huvet

Det finns bara ett alternativ som jag ser det och det är att säga precis som det är!
 
Bara jag som får känslan av att "vännen"s kraschade, nylagade och med ny mätare försedda motorcykel är en blå 675a? :krama
 
dum fråga men ,kan inte verkstaden skruva upp mätasren igen?
 
Bara jag som får känslan av att "vännen"s kraschade, nylagade och med ny mätare försedda motorcykel är en blå 675a? :krama

För det första, när blev en 675:a en Yamaha?
För det andra, när blev Nash motorcykel blå?
Check your info ffs. :tungan

Säg till Oscar att skärpa sig o kontakta Yamaha så dom fixar mätarskiten istället, han har pengar så det räcker. ;D
 
Ja byter man motor och mätare så blir det ju en ny hoj:tummenupp


Bytter man motor & mätare så blir de ingen ny hoj :7peta för att de ska bli ny hoj måste man bytta minsta lilla skruv/lager/fälg/plastprylar/ o så vidare på hojen, vist bytter man motor kanske de e trevligare att den visar lika många mil som motorn körts en att den står på 900mil på en ny motor. eller tvärt om 9mil på en motor som körts 900mil.

De e ju stor skildnad i slitachet om den gått 9 mil eller 900mil.
 
Last edited:
Alla som tittar på en 07a som bara gått 150 mil och hänger på SH kommer nu bli extra försiktiga om inte annat..
 
Utan att ha läst tråden så är svaret på din fråga: Ja du ska fälla upp fotpinnarna!
 
Jag skulle köpa en Husaberg 650 förra året, osedd då jag bodde väldigt långt ifrån säljaren. Allt verkade bra och jag ordnade med frakt och var beredd med pengar, men så gör jag en liten googling på killen och hittar han självklart här på sporthoj.com. 45h visade sig vara över 100h och tråd efter tråd med problem dök upp.

Blev i alla fall ingen affär och det är jag glad över.
 
Nyheter
Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Back
Top