Viking Motor Park nyheter

  • Thread starter Thread starter sandstream
  • Start date Start date
sandstream skrev:
2655449 En motorsportintresserad diktator i Sverige vore inte hel felt.

Tänk om man kunde få Carl XVI Gustaf att officiellt stödja planerna på VMP. :Bugar

Då slipper han åka ända till Gelleråsen för att leka av sig med bilarna. :tummenupp

Naturligtvis ser jag inte Kungen som en diktator.
 
flugan skrev:
2655537 Hästen klarar ju sig inte på gräset som växer där den står.
Nej, men vad tror du att käket de tuggar i sig är gjort av då? Om de inte odlar hästmaten på landet, där hästarna bor, var odlar man den då? I din balkonglåda? :D
 
Bingo skrev:
2656094 Nej, men vad tror du att käket de tuggar i sig är gjort av då? Om de inte odlar hästmaten på landet, där hästarna bor, var odlar man den då? I din balkonglåda? :D
Nu börjar det bli fett OT, men det är väl inte så många hästägare som odlar spannmål till sina egna krakar, de flesta köper väl foder (fossil fuel propulsed lateral dislocation of herbivor nutrients).
 
Denna insändare tycker jag inte var smart!
Precis så här ska man inte göra anser jag. Nu har man gjort sig ovän med alla.

061213sq7.jpg
 
WestW skrev:
2657856 Denna insändare tycker jag inte var smart!
Precis så här ska man inte göra anser jag. Nu har man gjort sig ovän med alla.

Jag tror faktiskt inte den är helt oäven. Det märks ju att det är en miljömedveten person som skriver och ärligt talat så finns det nog många som tror att det är svart på himlen av motortävlingar som inte tänker på att deras senaste utlandssemester faktiskt förorenade mer än hela STCC-serien på ett år. Att de tre 'miljövännerna' som skrivit insändare inte är med på dessa noter kan jag fullt och fast se men övriga läsare får sig nog en tankeställare.
 
Kanske inte den typen av insändare som Viking Motor Park vill se men den sätter ändå ett visst perspektiv på ämnet vilket förhoppningsvis tidningens läsare förstår. Sen brukar det inte bita på miljöpartister att andra sysselsättningar skulle skita ned ännu mer, men jag förstår frustrationen hos författaren efter ha läst vad Lars, Sune och Lisa skrivit i sina insändare.

Tyvärr kommer nog denna pajkastning fortgå så länge projektet just är ett projekt. Skulle man kunna spela på typ Unibet eller Lloyds om Viking Motor Park går i hamn eller ej så vet jag iallafall vad jag skulle sätta mina slantar på...
 
Visst ger han sig på andra utövare av olika slags saker men den är ändå lite "upplysande" så den var inte så tokig ändå.
 
MP sätter själva olika grupper mot varandra på sin hemsida. Hästar vs. hojar.

Tyvärr tror jag att insändaren ger mer att ta på för MiljömuPparna, mer att angripa. Som någon skrev tidigare är det inte MP som ska omvändas för det är en omöjlighet utan att allmänheten inser att fördelarna överväger nackdelarna med VMP. Frågan är om att gå i polemik med de enögda och tunnelseende är rätt väg? *funderar högt*
 
Det är ju inte helt tokigt och jag håller med i mycket i insändaren men det gäller att inte få fler emot sig. Illa som det är redan.

Tycker man ska undvika att hoppa på andra sporter eller ta upp exempel om dom. Hålla sig neutral helt enkelt.

Golfarna skiter nog i våran motorbana men om det börjar dras exempel att motorsport skulle vara miljövänligare än golf osv så kommer det att hugga direkt.
 
Jag tycker insändaren var okej eftersom den kanske får upp ögonen på en del men att ge sig på andra sporter tror inte jag heller är rätt väg att gå.

BTW: På Jay Leno i morse visade de en artikel från NewsWeek 1975 där man varvnade för den globala nedkylningen. Allt pekade mot en ny istid och att vi borde försöka smälta isen runt poolerna för att öka värmen. Tänk vad miljödebatten kan svänga på bara 30 år när vi pratar om en planet som funnits i 4 miljarder år.
 
Här har du något att bita i Sandstream :)

MP och gänget är extra sura nu. En annan viktigt skog ryker som dom kämpat som tokiga för.

ENKÖPING (EP) Regeringen har
avslagit överklagandena av
detaljplanen för Storskogen. I
och med regeringens beslut
vann detaljplanen omedelbart
laga kraft.
– Det var ingen överraskning
när beslutet kom, men
det är klart att jag hade
hoppas att regeringen skulle
se Storskogenärendet i ett
större perspektiv, säger Sune
Säll, Naturskyddsföreningens
ordförande i Enköping.

Naturskyddsföreningen i
Uppsala län, genom Enköpingsbon
Sune Säll, samt Enköpingsborna
Christina Holmberg
och Tommy Persson, överklagade
kommunfullmäktiges
beslut om detaljplanen för
Storskogen till länsstyrelsen.

061214hd1.jpg
 
Last edited:
Hmmm

Kanske Lars Lindegren borde åka till Ryssland och Indien och ta itu med de stora miljöproblemen istället.:confused:
Om katastrofen nu är så nära....?
 
Lustigt att Lars Lindegren argumenterar för att man skall moderera oljekonsumtionen så att den räcker längre.
 
AddeRS skrev:
2659694 Kanske Lars Lindegren borde åka till Ryssland och Indien och ta itu med de stora miljöproblemen istället.:confused:
Om katastrofen nu är så nära....?

Det är utanför hans hemkomun...
Och bullret i Ryssland och Indien stör inte honom!

Fråga när vad som är rättfärdigatt att göra?
Skjutsa barn till hockeyträningar i lokaler uppvärmda och nerkylda?
Är inte det en energislukande miljöbov?
 
på 50talet pratade man om oljekrisen, på 60talet pratade man om oljekrisen, på 70talet pratade man om oljekrisen, på 80talet pratade man om oljekrisen,
på 90talet pratade man om oljekrisen, på 2000talet pratar man fortfande om oljekrisen.. de har krisat rätt länge nu..
 
Intressant att han tycker att "sockrandet av erbjudandet med miljövänliga kurser" inte är värt något. Överlag så förespråkar väl alla som arbetar med miljö att även små insatser spelar roll.
 
wdac skrev:
2659828 på 50talet pratade man om oljekrisen, på 60talet pratade man om oljekrisen, på 70talet pratade man om oljekrisen, på 80talet pratade man om oljekrisen,
på 90talet pratade man om oljekrisen, på 2000talet pratar man fortfande om oljekrisen.. de har krisat rätt länge nu..

nädu,
oljekrisen började man prata om i mitten av 70-talet och då ur ekonomiska och
politiska vinklar. Först långt senare började man reflektera över att världens
oljereserver faktiskt är begränsade.
 
gthyni skrev:
2659837 nädu,
oljekrisen började man prata om i mitten av 70-talet och då ur ekonomiska och
politiska vinklar. Först långt senare började man reflektera över att världens
oljereserver faktiskt är begränsade.
farmor å farfar må va gammla men inte så gaggiga..
 
Nyheter
CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

BMW F 450 GS för prisvärda äventyr

BMW presenterade den länge ...

BSA Thunderbold avtäckt på EICMA

BSA har avtäckt sin fjärde ...

ExploreBike: Lerigt Gotland Grand National

Årets Gotland Grand Nationa...

Nytt om H-D Bagger-Världscupen

Under en presskonferens på ...

BMW F 450 GS ”Din bästa kompis” 

Screenshot Nya BMW F 450...

Nya MV Agusta Brutale 800

MV Agusta Brutale har länge...

Back
Top