vibrationer vid 7000varv

DaLLeR

Ny medlem
Gick med
16 May 2006
Ort
Eskilstuna
Hoj
GSX-R 750 -00
Åkte hem från jobbet inatt med min gsxr 750 -00, hojen gick hur bra som helst.. kommer till en lång upplyst raksträcka där jag drar upp den på bakan... kör väl ca 100-150m på bakhjulet...slår ner och fortsätter färden, märker då att hojen har börjar vibrera fruktansvärt... stannar till och lyssnar på motorn.. varvar upp den till 7000varv och då känns de som ja satt på min gammla cross.. hela hojen vibrerar nåt fruktansvärt.. + att den "tickar" om den.. låter typ som ventilknack... känns även som att den har tappat motorkraft..

nån som vet vad det kan ha med att göra... vibrerar och tickar.. man hör bara ticket då man står på tomgång och inte ger nåt gaspådrag..

tomgång=tick
gaspådrag=vibrerar

vad har hänt med min bäbis?? :confused:
 
DaLLeR skrev:
2401762 Åkte hem från jobbet inatt med min gsxr 750 -00, hojen gick hur bra som helst.. kommer till en lång upplyst raksträcka där jag drar upp den på bakan... kör väl ca 100-150m på bakhjulet...slår ner och fortsätter färden, märker då att hojen har börjar vibrera fruktansvärt... stannar till och lyssnar på motorn.. varvar upp den till 7000varv och då känns de som ja satt på min gammla cross.. hela hojen vibrerar nåt fruktansvärt.. + att den "tickar" om den.. låter typ som ventilknack... känns även som att den har tappat motorkraft..

nån som vet vad det kan ha med att göra... vibrerar och tickar.. man hör bara ticket då man står på tomgång och inte ger nåt gaspådrag..

tomgång=tick
gaspådrag=vibrerar

vad har hänt med min bäbis?? :confused:

Camkedjan har kuggat över ett snäpp?
 
Vetstakslager som gett upp.. (eller vad det nu kallas).

En polare till mig hade liknande problem och rev motorn och
då var det så iaf..
 
emullo skrev:
2401785 Vetstakslager som gett upp.. (eller vad det nu kallas).

En polare till mig hade liknande problem och rev motorn och
då var det så iaf..

kan de vara så illa... lät inte som nån billig historia.. :va
 
Gixxer Rolle skrev:
2401840 Kolla kopplingskorgen innan du river hela motorn.

du hade rätt.. o ja har haft en jävla tur.. kopplingskorgen har spruckit.. hade kunna slutat rikigt illa..

så är de nån som har en korg liggandes köper ja den omedelbart.. :tungan
 
DaLLeR skrev:
2410583 du hade rätt.. o ja har haft en jävla tur.. kopplingskorgen har spruckit.. hade kunna slutat rikigt illa..

så är de nån som har en korg liggandes köper ja den omedelbart.. :tungan


Tur att det var korgen, annars skulle det bli betydligt dyrare och mera jobb.
 
Jag skulle föreslå att Du kollar på t ex www.bikebandit.com ! Har delarna samma beteckning borde det väl funka med ett byte :)

Lycka till, och...

Ha de!
 
Nyheter
Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Back
Top