Vi söker tre nya medlemmar till buller/skamkärregruppen i Sydskanes Emse

Maverick_ou812

There's a new kid in town
Gick med
30 Sep 2004
Ort
Med Tingeling, Sara,Casper och Nora in da bakery.
Hoj
Ducati 821 Monster -15 och en Specialized Roubaix SL4, 2010 Honda CBR1000RR C-ABS till salu
Hej RoH!

Då möjligheten att engagera sig i föreningslivet förändras över tiden så har vi nu ett behov att fylla på i vår buller- och skamkärregrupp.

Känner du att du har lust och och tid att ta på dig detta uppdrag inom Sydskanes Emse så är du välkommen att höra av dig till mig antingen via PM eller på depachef (at) sydskanesemse.nu

Lite mer om tjänsten:

BULLERGRUPPEN

Sydskanes Emse har alltid varit mycket medvetna om miljön. Vi har ända sedan start mätt buller, både motorcyklar och utefter banan.

Bullergruppen skapades i två syften.
Vi behövde se över vårt bullrande och vi behövde lära oss mer kring hur vi mäter ljud, vad vi ska mäta och var.

Efter två säsonger med bullergrupp har vi nu bra koll på hur vi bullrar och var vi ska mäta och hur.
Vi har därför minskat ner personalen i denna grupp och slagit ihop den med Depåchefsgruppen och gett gruppen ännu en uppgift. Bullergruppen ansvarar nu inte bara för bullermätning utan även "skamkärran".

Skamkärran är det släp vi använder om vi behöver hämta en hoj ute på banan. Vi har också med oss saneringsmedel och brandsläckare för att kunna hantera alla situationer.

Om något händer av allvarligare karaktär på våra körningar, då flaggas det rött över hela banan och ambulans och "skamkärra" kör automatiskt ut på plats för att vara behjälpliga. Detta gör vi alltså även om det skulle visa sig inte behövas, vi tar det säkra före det osäkra.

Vi har fått mycket beröm för att vi är snabbt på plats och att körningen kommer igång igen inom väldigt kort tid. Detta är vi stolta över och genom att ta uppgiften på största allvar så maximerar vi våra deltagares körtid på banan.

Med vänlig hälsning

Mikael Pålsson
Ansvarig för Depåchef-, Buller- och skamkärregrupp
 
Lyfter ämnet då det är tid att lägga schemat för 2014.
Det handlar om att tjänstgöra vid tre tillfällen, ersättning i form av poäng utgår precis som för flaggvakter och andra funktionärer.
 
Silverräven har visat visat intresse, det finns säkert någon till som kan tänka sig kliva in som en aktiv del av Sydskanes Emse.
VBK är depåchef, Ripster är medlem i marknadsföringsgruppen och GT kör som instruktör.
 
Det är kanske inte så svårflörtat snarare är det nog så att det finns inte så många att flörta med här längre...
 
Saknar fortfarande tre medlemmar till buller och skamkärregruppen.

Är det någon som vill engagera sig i Sydskanes Emse så hör av er till mig via PM eller via depachef[at]sydskanesemse.nu
 
Inte omöjligt. Lite sugen att åter igen hänga på räserbanor. GE mig mer info, datum och sånt så kan vi se.
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top