Vettig halsmikrofon

Ulvhamne

Kraschmongo
Personal
Gick med
16 Oct 2010
Ort
Byhålan
Hoj
Literklubba, tjejhundra, och pendlarmoppe
Jag letar lite småslött efter en halsmikrofon med antingen vettiga stereo-inearpluggar eller 3,5mm uttag för dylikt, och som då självfallet har 3,5mm jack själv, eller blåtand som inte kostar så hiskeligt mycket.
Är tänkt att användas med telefon för att kunna prata oavsett ljudet omkring, är rätt trött på alla värdelösa sladdmickar som sitter på alla handsfreesaker.
 
Last edited:
Den sistnämnda är iaf kvalite på men du kan ju kolla i Kina.

Finns kombinerade örnsnäckor och micar och då heter dom benledarmickrofoner och är också av bullerkänslig typ
 
Laryngafon / Strupmikrofon heter det!! :)
Jepp, strupmikrofon är vad jag kallar det iaf. T.ex. Peltor och Zodiac har egna modeller. Men jag vet inte vilka anslutningar de har. Peltor är väl någon av deras egna speciallösningar så man måste ha något mellan den och telefonen för att få det att fungera, och det skulle inte förvåna mig om något liknande gäller med Zodiac. Oavsett vilken av dessa två man tittar på så har de nog det gemensamt att de kommer att kosta just "hiskeligt mycket".

På engelska kan man söka efter "throat microphone" eller liknande.
 
Nyheter
Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Back
Top