Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Makke skrev:
TurboVmax skrev:Han har för tillfället inte tillräckligt små verktyg för att göra vevstakar men vi i Vmaxklubben har mejltrakkat honom så han har bestämt sig för att ta tag i detta inom kort. Mejla gärna förfrågningar till Stefan Verdi så han ser att det finns en massa hojåkare som vill ha hans vevstakar, och de är ruggigt bra, Carrillo är halvdana i jämförelse. Ett Carrilloset till Vmax diffar c:a 3 gram i vikt, en polare köpte 9 st Verdistakar till V8, en (1) stake diffade ett (1) ynka gram så den fick bli reservstake. De prisbilder han pratat om är i klassen 7-8000 + moms för ett set till Vmax (4 st).
Jeffrey
andersbrink skrev:Fast det har gått lite troll i att ha absolut viktbalanserat. En rad-4'a blir trots alla försök inte helt vibrationsfri, trots balansaxlar å annat konstgjort.
Som jämförelse, GM's kolvar till 350" motorn kan diffa mer än 20 gram från fabrik och vevtakarna 6 till 8 gram.
8 lök för ett set bra vevstakar är dock ett väldigt mycket bättre pris än ett set Carillo från Motospeed för 17k.
Arrow stakar är bra, ungefär på nivå med Carillo.
Men varför har ingen tryckt på (=mailat o frågat) om de nya svenska stakarna? Från MXComposites i Linköping. De är bättre, lättare än titan stakar & lär kosta bara lite mer än CrMo-stakar (=som Carillo o likn.)
Se hemsidan nedan, ladda ner deras INFO-blad här;
http://www.mxcomposites.com/MMC in engines.pdf
http://www.mxcomposites.com/
Det är smidesverktyget för hela vevstaken som är begränsningen. Bilstakar brukar vara lite större....Små verktyg? Hur menar du då? Jag ska ha 22mm lillända och 44mm storända, är det dom måtten han har problem med?
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |