Vento GTR 125cc

Feuerfrei

Ny medlem
Gick med
2 May 2013
Ort
Hallsberg
Hoj
Yamaha BT 1100 Bulldog -04
Tjena! Letar smidig pendlarfordon. Har haft 17 tunga hojar de senaste 20 åren, men tänker nu att det räcker med en liten lätt hoj till och från jobbet. Har sett på nätet att det säljs helt nya Vento GTR 125 cc för ca 17 papp. Sidan heter Superbilligt.se. Vad säger ni om detta?
 
Kines maskiner gjorda i kinesium du får vad du betalar för.

Köp en honda eller yamaha 125 så går den i alla väder.
 
Beggad japan för samma - eller ny japan för dubbla priset, betydligt bättre affär.

För att inte tala om när man använder den.
 
Jodå, jag har ägt hojar från Sverige, Italien, Österrike, USA, Japan och Storbritannien. De flesta runt 1000 kubik. Har någon ägt och provat dessa kinahojar som heter Vento GTR 125?
 
Det spelar ingen roll vad just den modellen du länkar till heter. Det är samma skit alltihopa och du kommer grundligt ångra dig om du köper en. Men om du redan har bestämt dig så är det väl bara att handla.
 
Jodå, jag har ägt hojar från Sverige, Italien, Österrike, USA, Japan och Storbritannien. De flesta runt 1000 kubik. Har någon ägt och provat dessa kinahojar som heter Vento GTR 125?


Jag förstår att du vill ha feedback från folk som verkligen ägt just den modellen.
Tror det blir svårt att få det här inne. Det finns ett scooterforum ute på nätet som inte har några inlägg efter 2019.

Vänd på saken istället. Känner du verkligen att du vill göda superbilligt.se?
Är det troligt att dom säljer en produkt du kommer att kunna bli nöjd med?
Räknar du med att just du har chans att få support från importören, när ingen annan verkar få det?

I mina ögon är det inte moppen som är problemet, utan den som importerar och säljer den.
 
Håller med er i det ni säger. Är Kymco (koreansk) lika illa som kinaprylar? Eller är japanskt som gäller? Tack för tipset angående scooterforumet, har kikat lite där också.
 
Kymko gör väldigt bra motorer o mopeder jag servade en Kymko moped till en arbets kamrat 1200 mil orörd motor dock 50cc vattenkyld 2 tackt variator motor.

Lite fett i variator, ny rem, kollade sot i toppen, o sotade ur avgassystemet. Så den rullar på varje dag ett par mil till o från jobbet så länge det inte är snö.
 
Handla från en butik som heter Superbilligt kan ju bara innebära problem. Vissa företag gör det svårt för sig själva direkt från start med ett sådant namn i min bok.

Köp sen begagnad japanare istället!
 
Håller med er i det ni säger. Är Kymco (koreansk) lika illa som kinaprylar? Eller är japanskt som gäller? Tack för tipset angående scooterforumet, har kikat lite där också.

Kymco är inte koreanskt utan från Taiwan. De är i allmänhet schyssta prylar, om än inte på japansk nivå, tycker jag. Har träffat mer än en mekaniker som säger att de är trygga köp, med få problem.

Kawasaki J300 (som jag kör sedan 4 år) är i grunden en Kymco som Kawasaki uppgraderat och klätt i Kawa-kläder.
 
Last edited:
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top