Vem klär om sadlar?

Gick med
14 May 2011
Ort
Hedekas
Hoj
83,suzuki gsx es, 80 kawasaki z 250
Håller på att bearbeta skummgummit på min hemmagjorda caferacersadel, sedan behöver jag få tag på någon som kan klä den i ribbat läder, så där som en caferacer sadel ska se ut. Har ni några tips på vart man kan lämmna den?(Det måste bli riktigt bra) Jag bor i Uddevallatrakten
 
Du letar efter en Tapetserare. Jag har inga tips på bra sådana i Uddevallatrakten, men sök på det och ring runt. Finns säkert någon i närheten.

Och som förtydligande, en tapetserare klär om möbler, bilklädslar mm. De som sätter upp tapeter kallas målare. :)
 
Vill du lägga en tvåribba så kan du skicka den till sybo.se, så har du tillbaka sadeln 2 dagar senare.
Jag ringde runt förra året och kollade priser, skickade bilder osv till olika företag, kostade mellan 1500-3000 för en slät skinnimitation.

Hittade en tjej i Sthlm som jobbade hemma, hade sytt raggarbilklädslar, båtar osv och hon gjorde ett snyggt jobb för 800,-

Ska du lägga tusentals kronor kan du likaväl köpa en komplett sadel från jemparts.se tex

Eller beställa på Ebay för 1000,- inkl frakt.
 
Hur svårt kan det vara?

ustroistvo-stroitelnogo-steplera.jpg
 
Nyheter
HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Back
Top