Vatten/laserskära aluminiumplåt, vart?

CJ954RR

Awake my soul
Gick med
3 Dec 2003
Ort
Norrort
Hoj
Daytona 675
Tja.

Skulle behöva ha aluminiumplåt utskuren till ett projekt. Vart kan man göra det bra och billigt? Lite generell fråga kanske men jag tänkte att någon här kanske jobbar med sådant och vet ungefär.

Plåten ska vara rund med en diameter på ca 32 cm. I plåten ska det finnas 2 hål med 6 mm diameter, 8 hål med 2 mm diameter och eventuellt 2 hål till med 3-6 mm diameter. Tjocklek på plåten bör vara 2-3 mm.

Har skurit ut det för hand förut men det är tidskrävande.

Jag vet att det går att googla fram diverse verkstäder som sysslar med sådant här men om någon jobbar med detta eller har fått liknande jobb gjort så är jag intresserad av vad det kan kosta.

Cad går att ordna och det handlar om enstaka plåtar till en början. Om det går som jag hoppas så kan det bli större kvantiteter.

Alla tips välkomna.
 
Eftersom du bor i Norrort kan jag tipsa om PÅ Vattenskärning http://www.pavattenskarning.se/ i Vallentuna.
De hjälpte mig att skära ut delarna till en cirkulär rostfri bränsletank jag svetsade till min båt. De rundvalsade även mantelplåten.

/Jörgen
 
Eftersom du bor i Norrort kan jag tipsa om PÅ Vattenskärning http://www.pavattenskarning.se/ i Vallentuna.
De hjälpte mig att skära ut delarna till en cirkulär rostfri bränsletank jag svetsade till min båt. De rundvalsade även mantelplåten.

/Jörgen

Se där, dom ligger ju ett stenkast ifrån jobbet. Får titta in hos dom och höra vad dom ska ha för en provserie.

Låg dom bra till prismässigt Jörgen?

Men mer förslag är alltid välkomna.
 
Jag minns inte vad jag gav, men de fick ju även fakturera CAD-ritande i mitt fall, eftersom jag lämnade en pappersritning. Så det sparar säkert en slant om du gör en digital ritning själv.

/Jörgen
 
Nyheter
Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Nyheter från Wunderlich

Wunderlich är ett företag i...

Stark Future tredubblar omsättningen

Barcelona, Spanien – april ...

Back
Top