Varvtalsregulator, hur koppla?

Jon_G skrev:
Efter en del funderande börjar jag också luta åt att det är en jordkabel. I såna fall skulle de två stiften som har kontakt givetvis också vara jord och de två "döda" stiften skulle kunna vara ingång för tändpulserna. När räknaren i regulatorn når brytvarv skulle jorden till spolarna brytas, enligt den nya teorin. Det står och faller dock med att varvtalsregulatorn inte behöver nån matning, och jag vet inte hur sannolikt det är.

Men behöver den verkligen matning? Det borde väl räcka med den ström den får ifrån tändpulserna kanske? Så när antal tändpulser överskrider angivet värde så jordar den istället för att skicka pulsen vidare. Som ett relä så att säga.
 
andersbrink skrev:
Det finns ingen annan beteckning än GG-80447?

Den har lite av Dynatek's stuk över sig, så även den röda dip-omkopplaren är Dynatek's "trademark".

Det står 4179 på den också. På det blanka klistermärket är det kvar en bit av nåt som liknar ett rött hjul. Jag har ju sökt mest på Accel, ska kolla Dynatek också.
 
Jakten går vidare! Nu vet jag att det är en Accel Rev Master (PN 35387), hittade en på Roffes hemsida. Tyvärr har jag fortfarande inga instruktioner, så hjälp mottages fortfarande tacksamt!
 
Jon_G skrev:
Jakten går vidare! Nu vet jag att det är en Accel Rev Master (PN 35387), hittade en på Roffes hemsida. Tyvärr har jag fortfarande inga instruktioner, så hjälp mottages fortfarande tacksamt!

Efter att ha kollat på lite bilder på den så tror jag att den ska kopplas så här:

Från höger till vänster, IN, UT, IN, UT, JORD.

//EBS @ Watsons konto
 
Nu vet jag hur det ska kopplas, skriver in det här om nån skulle undra i framtiden.

Fick kopplingsschema från Mr. Gasket (som säljer Accel i USA) igår. Såhär ska det kopplas, från höger till vänster (med kromklistermärket upp):

+12 matning
UT till spole (dubbelstift på spole, dvs den får även sin vanliga puls)
IN
UT till spole (se ovan)
Jord
 
Fan Jon, du har ju svetsad vev!

Burken ser ju ut som den kommer från en T-Ford :gnissla , men visst fan är den bra att ha vid övervarvning. Du kommer nog skratta åt mig när jag drar sönder min utan varvaskydd... :lol tur man har svetsad vev på gamhojen!

Kat-Man

Jon_G skrev:
Ja, såhär ser den ut :rolleyes:
 
Såg att Micro hade varvräknare som gick till 8000 varv för 320 spänn. Kopplar man en mini-mini-switch på nålen så har man helt plötsligt byggt sig en billig rev-limiter.

/hå å hej med farbror brink
 
Nyheter
Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Back
Top