Varvräknarnålen pendlar! Vad göra?

nychswe

Ny medlem
Gick med
1 May 2006
Ort
Värnamo
Hoj
GSXR1100 -91
Då jag ligger på konstant varv, ungefär 5000rpm, så pendlar varvräknarnålen mellan 3500 och 6500rpm. Detta följs inte åt genom hela registret utan utmärker sig mest vid just 4000-6000rpm, under och över detta så är nålen stabil och visar rätt. Vid acceleration så tenderar nålen också att "släpa efter". Vad göra? Hojen är en GSXR1100 -91:a.

Tack på förhand
 
har samma problem med min fast då är det hastighetsmätaren som pendlar vid 100-120 km/h. är det vajer som går upp till varvmätaren? för då e det nog den som börjar ge sig. om det e elektriskt så kan det kanske vara lite glapp i kontakt eller kabel.
 
Tackar för tipsen... ska kolla igenom kablar och annat tänkbart! Den är elektrisk så något vajsing med vajern kan det ju inte vara.

Tackar för snabba svar!
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top