Varvräknarnålen beter sig om en seismograf!

McQueen

Ny medlem
Gick med
11 Nov 2013
Ort
USA
Hoj
Triumph Bonneville
Upptäckte idag att varvräknarnålen på min TRX 850 rör sig som en seismograf; ganska exakt som på varvräknaren vid länken endan. Detta både när motorn rycker som den inte brukar vid jämn gas, och när motorn inte rycker vid jämn gas.

:va

Vad beror det här på?

https://www.youtube.com/watch?v=dyqmxQtEpqs
 
Kanske är långsökt, men jag hade en FZR1000 där varvräknaren betedde sig likadant. Där berodde det på att en av tändkablarna var mer eller mindre av, så jag antar att tändpulserna var en smula oregelbundna.

Jag minns inte att jag tyckte att hojen gick särskilt ojämnt just då men det var väldigt länge sedan och det var min första hoj, så jag hade väl inte så mycket att jämföra med.
 
Tack för tipset. Ska kolla tändkablarna. Vore ju enkelt om det var det. Får god lust att följa råd som jag ju faktiskt har givit mig själv: inte köpa äldre hojar.

:huvet
 
Felet identifierat och fixat:

Kabeln vid batteriets pluspol var löst åtdragen!
 
Nyheter
Gotland Ring Bike Week 2026

Packa hojen, damma av hjälm...

Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Back
Top