Vart ska man åka med tjejen i Göteborg?

Tivook

Ny medlem
Gick med
17 May 2009
Ort
Göteborg
Hoj
Svart FZ1-S
Såg att det fanns en liknande tråd angående Stockholm men jag vill ju ogärna kapa den tråden.


Tänkte ta med tjejen ut på en tur här i Göteborg nu när våren har kommit, så jag tänkte höra om några vänlig själar har lite tips på guldkorn som man kan åka till som är passande för en sådan färd? Jag hade tänkt mig något mål som ligger max 1h bort från de centrala delarna; misstänker det därefter kan bli lite klagomål från bönpallen.

Nu är det ju som sagt tjejen som ska med, så jag hade tänkt ta med henne till något nice ställe vid skärgården där man kan fika och se vattnet alternativt någon fin sjö någonstans (eller . Men alla möjliga tips på smultronställen i Göteborg godtas gärna!
 
Åk till Blomstermåla längst ute på Särö, fantastiskt fint. Vägen dit är väl inte så skoj (även om man inte behöver ta 158an hela vägen) men stället... Väl värt ett besök en vacker vårdag och jag tror inte tjejen blir besviken!
 
keilers park är grymt fint att sitta och fika i solnedgången :tummenupp

annars kan du ju åka både norr och söder ut längs med kusten och hitta hur mycke guld som helst, jag gillar tjolöholms slott tex.

kanske lite långt men gasar du på motorvägen så kommer du ner till Nimis på ca 2 timmar med, det är ett grymt mäktigt bygge av lars vilks som alla borde besöka.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Nimis
 
Ta en tur ut till långedragspaviljongen. En bit mat eller fika med fantastisk utsikt. :tummenupp
 
jag skulle rekomendera Orust. trevliga vägar och små byar. eller ner till Lygnern och fika på Grindmossens Kafe.
 
Kvarnen i Hyssna.
Trevlig mc fik. Åk efter sjön lygnen på hit eller hem väg.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top