Vart i gbg kan man lätt mc körkort?

stolle

Ny medlem
Gick med
17 Aug 2006
Ort
Göteborg
Hoj
YBR 125
Undrar bara,vart i gbg kan man lätt mc körkort?
Hur mkt kostar det och osv..?
Hur ska man börja?
Köpa mc först eller börja övningsköra först?:)
 
Billigast är det väl troligen att köpa och köra med någon, sedan vet jag inte hur duktig du är så det är omöjligt att säga ett pris.
Men när jag tog A1 back in the days så körde jag med far på dåvarande RG 125:an och tog några lektioner på bilskola för att få in placeringar samt garagevändningen som då fanns. Men jag hade dock rätt mycket med mig sedan mycket crossåkande och sådant i yngre dar. Lycka till hur du än går till väga, men det är en prisfråga enligt mig som styrs av hur duktig du är:rolleyes:
 
De flesta körskolor som har MC-utbildning har väl för lätt MC också.

Var det Kul på hjul som hade nåt specialerbjudande för folk från Sporthoj? :va

Pris beror väl på hur duktig du är, dvs hur många lektioner du behöver ta. I vilket fall som helst så måste du börja hos Vägverket och ansöka om körkortstillstånd, utan det får du inte övningsköra. Sen är det väl vettigt att börja läsa teori så fort som möjligt och få teoriprovet avklarat. Allt om avgifter för detta finns att hämta på www.vv.se.


Egen hoj eller ej, det är ju upp till dig. Har du någon att övningsköra privat med så kan det ju underlätta att ha en egen hoj redan från början.
 
Tips till dig på val av cylen är att det är ruskigt mycket lättare att köra manöverbanan på motard eller liknande.
Eftersom det är en 125a du skall köra, så öppnas dem vägarna. Det är svårt att köra upp för obegränsad på en sån hoj eftersom du måste då köra minst 700kubik.

Ta chansen om du vill klarat lättare! (köp NSR sen istället)
 
Enda tipset jag kan ge dig är att hålla dig borta från Åke Carlssons trafikskola eller va dom heter på Odinsplatsen :mad:. Om du inte tycker det är för långt bort så vet jag att Bruhns i Frölunda är bra och trevliga, dom hjälpte mig med 125:an när det blev knas iaf :).
 
Pinky skrev:
2387339 Enda tipset jag kan ge dig är att hålla dig borta från Åke Carlssons trafikskola eller va dom heter på Odinsplatsen :mad:. Om du inte tycker det är för långt bort så vet jag att Bruhns i Frölunda är bra och trevliga, dom hjälpte mig med 125:an när det blev knas iaf :).

Bruhns är trevliga, och mycket bra!
Håller på med busskort där nu (weeeiii, betalad för att få kortet) och jag tycker det är bra.
Ring runt till körskolorna, det finns ju en i mölndal, mölndals trafikskola, och sen har du "körkortet" här ute på hisingen.
Men jag vet inte om de har 125, så RING!
 
Pinky skrev:
2387339 Enda tipset jag kan ge dig är att hålla dig borta från Åke Carlssons trafikskola eller va dom heter på Odinsplatsen :mad:. Om du inte tycker det är för långt bort så vet jag att Bruhns i Frölunda är bra och trevliga, dom hjälpte mig med 125:an när det blev knas iaf :).

TAR BORT MITT INLÄGG ANG KÖRSKOLAN VID REDBERGSPLATSEN EFTER ATT JAG HAR FÅTT MER INFO AV NUVARANDE ÄGARE ANG DENNA HÄNDELSE. BER SÅ MYCKET OM URSÄKT FÖR MITT INLÄGG!
 
Last edited:
Skrutten skrev:
2387309
Var det Kul på hjul som hade nåt specialerbjudande för folk från Sporthoj? :va


Dom har ingen 125:a


Tror Kremers har en iaf va jag har sett
 
Tack! för alla svar grabbar, det har verkligen underlättat för mig :D

Men får man övningsköra själv, om man nu har frågat tillstånd och fått det?
 
Last edited:
stolle skrev:
2390572 Tack! för alla svar grabbar, det har verkligen underlättat för mig :D

Men får man övningsköra själv, om man nu har frågat tillstånd och fått det?

Med en handledare..
 
känner ju kannpt nån som har mc...hah
Hur ska man göra då?
Vart kan man hitta en handledare?
 
tar Bort Mitt Inlägg Ang Körskolan Vid Redbergsplatsen Efter Att Jag Har Fått Mer Info Av Nuvarande ägare Ang Denna Händelse. Ber Så Mycket Om Ursäkt För Mitt Inlägg!
 
stolle skrev:
2392159 känner ju kannpt nån som har mc...hah
Hur ska man göra då?
Vart kan man hitta en handledare?

kan ju fråga runt här på sporthoj, dock kör vi som vi gör och du kanske är färsk på hojen och "hänger" inte på så bra när folk kör.. då blir det knepigt när handledaren vill trycka på och har ett ankare efter sig :rolleyes: '

Så kände jag när jag körde med en här på sporthoj. Det var första gången jag körde i år och jag var en irktig bromskloss o då kände jag bara obehag när han inte fick trycka på såpass mkt man ville.. Men det finns säkert någon på sh som kan köra efter boken med dig :tummenupp

Det du får tänka på kan vara o bju på käk när det behövs & pröjsa soppan.. Det gjorde jag iaf.. En bra deal tycker ja :)
 
Nyheter
Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Back
Top