Vart får man tag på denna framlampa.... billigt?

Barroz

Tvåtaktare
Gick med
16 Nov 2005
Ort
Göteborg
Hoj
Aprilia RS250 -96 | TZ250 Replica -91
Som sagt, vart hittar jag denna sexiga framlampa helst i röd,vit eller svart till ett bra pris?
Vettigaste jag hittat är 20pund + frakt @ ebay. Men måste finnas något likvärdigt prisvärt i Svealand?

namn: UFO Ghibli

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-UFO-U...24?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item415d4cda34

UFO-GHIBLI.jpg
 
varför inte bara beställa från ebay? den är i england = ingen tull..
kommer kosta under 300 med frakt och tro mig england har mycket bättre service än sverige du lär få den inom 3 arbetsdagar. Jag köper i princip allt från England. I sverige kommer du inte att komma i närheten av det priset!
 
varför inte bara beställa från ebay? den är i england = ingen tull..
kommer kosta under 300 med frakt och tro mig england har mycket bättre service än sverige du lär få den inom 3 arbetsdagar. Jag köper i princip allt från England. I sverige kommer du inte att komma i närheten av det priset!

de har vänstertrafik i england
 
att det blir felaktig ljusbild? lampan kanske inte ens är godkänd med rätt ljusbild då?

Exakt.

Sen kan lamporna vara godkända men dom ger i princip inget ljus, inte ens med helljuset påslaget så det är en säkerhetsfråga också tycker jag. Vill man se och synas så ska man inte köpa en billig skitlampa.
 
att det blir felaktig ljusbild? lampan kanske inte ens är godkänd med rätt ljusbild då?
Tror inte den hade gått igenom vart du än köper den, jo jag vet att dem har vänster trafik hämtat båda bilarna från England haha, men motorcyklar har väl rak ljusbild? i sverige är ju ljus bilden i princip __/ och england \__ men motorcyklar har väl rakt?
 
Last edited:
Vill bara påpeka att jag har handlat så gott som alla reservdelar till min RD350 från england, så det är inget okänt vatten precis. Handlar mest om att få möjligheten att se varan och välja om man vill häva det eller inte utan större extra kostnader...

Sedan för er som inte testat eller läst på något om denna framlampan så är den tydligen riktigt bra just med halogen - 12V 60/55W då ger den ett väldigt bra ljussken. Många som kör enduro i staterna använder denna just för dess retrostuk men också dess grymma ljusskenet.

Skulle de bli så att man handlar den vita ifrån england så kommer det gå på ca 480kr med frakten.
Är ju helt klart okej, men jag hade gärna betalat 480 i Sverige för att få uppfattningen av den IRL.

Även fast den satt på moppen 2003 så hade det varit kul med återblick innan man slog till ;)
2004%5C10%5C29%5Cbikepics-235678-full.jpg




Så här lär de blir på ett ungefär i slutändan...
Honda-XR650R-motard%281%29.jpg
 
Last edited:
Den har en DOT märkt ljusbild men är inte E godkänd så du får inte besiktiga med den oavsett.
 
Hur ofta kollar bilprovningen verkligen märkningen på lamporna?

Köpte själv ett par projektorlampor, modell dimljus, de har en E4 märkning på armaturen. Borde dock ha symmetrisk ljusbild så man får väll skärma av halvljuset/rikta om det.

Borde funka att göra samma sak med en engelsk lampa. Bil-folket har ju gjort det i evigheter.
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top