Varning för Motomcdelar.com

Det här med reservdelar till fordon - att köpa från EBAY har varit väldigt odramatiskt då "feedback" berättar väldigt mycket om säljaren - ända tills jag inte hade lust att vänta på leverans från UK och besökte lokala Volvo-handlaren. Deras priser låg runt 10% högre men kunde leverera efter lunch samma dag (fraktad från 08 till Gävle), positiv överaskning.

Hoppsan ja där ser man. I mitt fall gäller det en klassisk audi från 90-tal. Några tips på var man kan leta?
 
Aldrig mer Autodoc. Bedrägeriverksamhet är vad de sysslar med. Jag beställde och betalade för en Behr kylare. Fick deras eget sunkiga märke istället. Möttes av total ovilja av kundtjänsten. Visserligen kunde jag skicka tillbaka kylaren och få pengarna tillbaka, men jag ville ha Behr kylaren jag betalt för, och det vägrade de lösa. Så uppenbart att de inte lagerför Behr, utan bara sitt eget skräpmärke. Slutade med att jag skickade tillbaka och fick återbetalning. Blufföretag!

Jo det är ett jävla ofog de håller på med men man kan få den att inte skicka STARK genom att ange detta vid beställning, eller klaga tillräckligt många gånger. Till mig skickar de numera aldrig STARK-prylar.
Det som är värre med dem och de andra med samma ägare är idiotiden med att man trots att man angett reg nr så kan man inte vara säker på att prylarna man får som förslag passar på den bil man specat.

Det här med reservdelar till fordon - att köpa från EBAY har varit väldigt odramatiskt då "feedback" berättar väldigt mycket om säljaren - ända tills jag inte hade lust att vänta på leverans från UK och besökte lokala Volvo-handlaren. Deras priser låg runt 10% högre men kunde leverera efter lunch samma dag (fraktad från 08 till Gävle), positiv överaskning.

Antar att det gäller Volvo, andra märken är det nog svårt att lyckas med samma bedrift i Sverige.
 
Tack för tipset ang. Autodoc... har en bil jag ska fixa och blev rekommenderad dem. Dock efter all skit man hört på sist så blir det nog att leta delar från andra ställen... Orkar inte tjafsa.

OM man frågar supporten om delen passar och man inte har superbråttom så funkar det och är oftast betydligt billigare
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top