Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Zana skrev:Ni skulle bara veta hur mycket den kostar... Näst intill gratis... Kommer sova gött...![]()
![]()
![]()
Zana skrev:Patrix: Är skyltarna att betrakta som förbrukade efter en import eller? Och det är just försäkringens skull jag väljer den röda varianten, plus att den räcker längre om jag får för mig att stanna nere i germanien en lite längre stund...![]()
The-PatriX skrev:Jo det kan man säga att dem är eftersom dom blir "personliga" för bilen och gula skylltar gäller bara i 7 dygn inom tyskland, röd däremot gäller i 31 dygn och även i Sverige. Men är man ekonomisk så är man![]()
Du kan ju få låna mina, men då vill jag ha tillbaka dom sen, fint minne att ha på väggen i förrådet![]()
Hyfsat fet.Zana skrev:Äsch... Får väl köpa den här... Sen kan man ju köpa höjningssats och fetare hjul i efterhand...
Iofs har det här exemplaret breda sulor som fasen![]()
Det är dessutom 4.0 - motorn... Fler hästar, mindre vrid. Men med insprut som original...
Jepp, får väl bli så istället...
Hehe, sjysst firma ser det iallafall ut att ha varit... hehe...
Chronic skrev:Är man lite skraj av sig så bör man veta att de gula skyltarna inte gäller i Danmark, om man nu åker den vägen? De röda gäller däremot.
Såg den blonda fimpen ( dhani?) i A-TEENS vid lunchtid på Surbrunnsgatan idag, i en svart sån bil, ganska exakt så lik. Grattis![]()
![]()
![]()
Esquire skrev:Hyfsat fet.![]()
Den såg ju en aning gangsta ut. Särskilt med de kromade gångjärnen.![]()
Ska du höja chassiet eller karossen?
http://www.rindab.se/superlift_chassiehojning.htm
http://www.rindab.se/superlift_karosshojning.htm
Zana skrev:hur mycket kostar plåtarna annars? Kanske inget att haka upp sig på...
Vid en chassiehöjning så byter man ut b.la. fjädringskomponenterna till andra liknande som ger bättre markfrigång. Det som är bättre med en chassiehöjning är just det att man får mera markfrigång (och längre fjädringsväg kanske?). Den får alltså bättre framkommlighet i terrängen. Men nackdelen är att man får en vesentligt mycket högre tyngdpunkt vilket bl.a. gör att den kränger mera vid kraftiga svängar, eller i värsta fall kan den välta.Zana skrev:Ehhm, jo... Känns som det ska sticka ut en tommygun genom rutan eller nåt... Kritstreckskostym och lackskor med tillhörande gangsterhatt...
Höjningen, hmm.. Har inte tänkt så mycket på den biten... Chassiehöjningen gör den väl instabilare på vanlig väg osv, men är "bättre"... Karosshöjningen gör man bara för att kunna smälla på fetare sulor... Am I right?
Edit: Det är tydligen bla. därför dom vill göra sig av med bilen.. Den drar för mycket uppmärksamhet till sig...
Esquire skrev:Med andra ord så vill den seriöse lerhålsfanatikern ha en chassiehöjning medan posörens val är en karosshöjning.![]()
amullo skrev:Tänk på att tyska Vägverket (som utfärdar skyltarna) stänger kl 14:00 vardagar, så du måste fixa plåtarna innan dess. Plåtarna i tyskland följer med ÄGAREN, inte fordonet, så du får inga av säljaren att köra bilen därifrån med.
HönaPower skrev:Men helveteeee!!!
Har precis importerat en BMW M3, den har sportavgas & sänkfjädrar...
Är det kört då?
Eller ska man rulla in den & låtsas som det regnar?![]()
Therudeboy skrev:Men om det är orginalmonterat från fabrik. Hur går det då?
![]() |
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2
2025-års Fat Boy Gray Ghost... |
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |
|
![]() |
Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti 202... |
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka
Under 46:e Coca Cola 8-timm... |
|
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |