Skattekvitton inne i bilen... det måste ha varit i samband med dackefejden eller nå't!![]()
Någon gång på 70 talet tror jag, jag har IAF ägt några 70 talsbilar där hållaren för skatteugglan har suttit kvar....
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Skattekvitton inne i bilen... det måste ha varit i samband med dackefejden eller nå't!![]()
...Precis bredvid fanns plats för radiolicens.. Något som krävdes för att man skulle få ha radiomottagare installerad i bilen!
Någon gång på 70 talet tror jag, jag har IAF ägt några 70 talsbilar där hållaren för skatteugglan har suttit kvar....
Du tror inte att alla byter förr eller senare? Har du dieselbil får du nytt skattemärke 3 ggr varje år.
Aaaahhh... den fina gamla stasi-tiden!
Jag kräver återinförande av inombords skattekvitton samt radiolicenser! Dessutom borde det vara krav på så'na där fula gula varselljus som satt på var och varannan bil förr i tiden.
Faktum är nog att jag hade en så'n hållare i en gammal -68 142:a som jag ägde för länge se'n.
vaffö då då?
Är det för att få valuta för den höga skatten på dieselbilar?
vaffö då då?
Är det för att få valuta för den höga skatten på dieselbilar?
Körde bakom den här bilen och kom ihåg denna tråd. Tog bilden med mobilkameran.
Det går ju FFS en hel pappersrulle för att torka hela skylten, har man bara en liten tuss med t-röd på så tvättar man bara där den nya ugglan ska sitta.
Vi hade också nummerplåt fram på hojen![]()
t-röd?Jag drar ett statigt svep med tummen och klibbar dit det nya. gucket Jag får på tummen använder jag som nödsnus sedan.
Det är ju så jävla dåligt klister på lapparna nuförtiden!
Dom gamla lapparna började ju dra mot plåten själva när det var 5cm kvar, och nuddade dom var det bara att stryka fast lappen hur sned den än blev.
Dom nya lossnar ju om man inte har steriliserat ytan först.
Jag har tappat på en bil jag hade.
I och med att man i värsta fall kan få böter för att registreringsskylten är smutsig (när den blivit oläsbar) så är det märkligt att folk inte rengör hela när dom ändå är igång.
Jovisst, men samtidigt är det märkligt att så många struntar fullständigt i att blinka i rondeller och vid filbyten och vid..ja, allt. Det där med heldragna linjer och omkörning vid övergångsställen verkar inte särskilt intressant att bry sig om heller.
Så att bara göra rent för att skattemärket ska fästa på regskylten och låta resten vara skitigt speglar nog bara trafikvettet i övrigt.
App app, här diskuteras fenomenet kring avtorkade skattelappar, att folk kör som skit beror på invandring och fler bilar per hushåll ( läs kärring bakom ratt ) men det hör inte hit, i min tråd![]()
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |