Varför måste man byta kolvar på enduros hela tiden?

Dom slits och tätar inte...

Måste o måste förresten...Man måste inte...Men man bör...Om man vill att motorn ska starta när man kickar :rolleyes:

Endurocyklar är mycket högre trimningsgrad på än vanliga offroader.
 
När nederdelen på kolvarna blir slitna (normal förslitning som sker rätt fort på en tvåtaktare) så vickar kolven mer än den bör göra vilket då får till följd att den vertikala portdelaren i avgasporten blir konstigt sliten. Det är väldigt viktigt att man har tajta och korrekta kolv/cylinder-toleranser. Man bör byta kolv samtidigt med ringarna om man inte vill borra och nikasila cylindern i förtid.
 
Hur ofta måste man byta kolven då? Det behöver man väll inte göra på vanliga MC ? :confused:
 
På enduro brukar man säga 20-30 h beroende på hur hårt man kör. Du BORDE byta så ofta på en landsvägs 125a också.
 
Som motionsåkare kan man tumma en hel del på dom där bytesintervallerna. Vissa byter ju kolv en gång i veckan verkar det som, helt i onödan.
 
1) Moderna högprestandamotorer har korta, lätta kolvar med få och smala ringar för att tillåta höga varv o ge små förluster vid dom höga varven. Det är (som allt annat) en kompromiss där man offrar slitstyrkan. Klart dom håller bättre om man inte kör så hårt eller dom är strypta. Men kanske inte lika bra som om den istället vore konstruerad för den lägre effekten och lång livslängd.
En bra konstruktion är bra på det som den är gjord för, men sämre ur andra aspekter. Rätt naturligt. Om det fanns en konstruktion som var bäst ur alla aspekter skulle ingen tillverka, sälja eller köpa nåt annat.

2) Ang täta: kolven+ringar ska täta mellan utrymmet ovanför kolven o utrymmet nedanför. Annars funkar den inte som motor. I praktiken läcker det alltid lite, förbi ringarna, genom ringarnas öppning, bakom/under ringarna etc. Färre ringar tätar sämre vid låga varv men ger mindre förluster vid höga varv. Typisk kompromiss. Igen. Om kolven blir sliten o börjar fladdra så kommer det säkert läcka förbi mer tryck och motorn går sämre. En kolv som börjar ställa sig på tvären a la kärvande byrålåda stjäl säkert effekt o pajar snart.
/u
 
*/ ?>
Nyheter
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Back
Top