Varför läcker förgasarna, Keihin CV 32mm?

Gick med
29 Sep 2007
Ort
Åkersberga
Hoj
NC30
Lite bakgrundsfakta:

Förgasarna var bortplockade från motorcykeln ett par veckor under vintern när jag bytte munstycken i dom.

Monterade tillbaka förgasarna och testkörde motorn inomhus utan problem. Därefter så tvättade jag den och den stod en vecka med luftburken tillfället monterad.

När jag sedan skulle starta den så gick det inte, visade sig senare att vatten tagit sig in i förgasarna vid tvätten. Under felsökningen så hade jag av förgasarna igen.

Väl monterat tillbaka så rann det ut bensin via förgasarhalsen så fort jag slog på bensinkranen. Plockade loss förgasarna igen och felsökte men lyckades få det att droppa lite när jag använde "choken"

Monterade åter förgasarna och den här gången läckte det inte och jag körde någon mil utan problem. Glömde stänga bränslekranen och några dagar senare så låg det en pöl med bensin under motorcykeln plus att en cylinder visade sig vara fylld med bensin.

Tog bort förgasarna igen. och gick igenom flottörer och nålventiler. Dessa verkar vara okej (enligt mitt utlåtande som amatör) och utöver det gjorde jag rent förgasarna efter bästa förmåga.

Tyvärr läcker det fortfarande när jag använder choke och lutar förgasarna fram/bak eller åt sidan.

Det rinner/droppar ur det orangemarkerade hålet som vad jag kan förstå är choken (men som ger extra bränsle istället för att stänga ett luftspjäll) när "aktiverar" den via den gulmarkerade armen.

Jag var först inne på att det var smuts eller reser av packningsmassa som satt sig någon stans så att det inte höll tätt, men det borde vara borta nu. Samtidigt måste ju något ha hänt eftersom att problemet dök upp direkt och inte kom smygande

Motorcykeln är en Honda VFR 400
DSC_1708.JPGDSC_1709.JPG
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top