Jison
Ducatist
Har inte hört så hårda ord men visst kör man som en ligist ibland.
Det finns det gott om bilister som gör oxå.
Det finns det gott om bilister som gör oxå.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
P-son skrev:Jag måste säga att dina polare har rätt. Jag kör som en "ligist" när jag sätter mig på hojjen. Därför har (hade) man en sporthoj å ingen glidare. Jag kör förbi kön om den går under 30 km/h, detta ser jag som en naturlig del i hojåkandet. Att köra 240 på en 70 väg tänker jag inte diskutera. Du kanske fattar hur det låter när du nyktrat till?Att det inte spelar nån roll om du kör ihjäl dig låter ju SÅDÄR genomtänkt. Du kanske kom med storken men annars har du väl en mamma/pappa/syskon/vän som bryr sig. INGEN dör utan att NÅN bryr sig. Dåligt argument... Sen detta med gamla gubben. Om du kör så som du beskriver så kör du nog som en "ligist" när du sitter i bil oxå??!
Just my 15 sec's...
/J
84superbee skrev:Hade en liten diskussion på jobbet idag och blev nästan fistad(!!!!!)
när jag kläckte ur mig att jag faktist gillar motorcyklar o poängterade främst sporthojjar både utseendemässigt samt för prestandan.
då får man höra bl.a:
"Motorcyklister kan inte ha mycket till hjärna"
"Glidare går väl an de är som herrar på sina hästar, men dom där som åker runt på plastraketer dom borde man förbjuda"
"De leker med döden och kryssar fram o tillbaks mellan bilar o (hör o häpna) de glider före i kön vid rödljusen"
" Dom som har sportbågar kör som ena jävla ligister har aldrig sett någon som håller ens i närheten av hastigheten"
osv osv
Varför har folk den inställningen?
Är alla som åker lite sportigare båge ligister o busar utan respekt för liv o död?!
Är dom avundsjuka? måste nog fan vara det
och nej jag menar inte på att honda cb400 o liknande är en sportig båge.
motardnisse skrev:Är det ingen som hört talas om (DEN SVENSKA AVUNDSJUKAN!!!)
vi är OUTLAWS
---Robban_C skrev:Problemet ligger ju i att ett fåtal kör som stålsvin var som helst (jag försöker göra det där jag är solo). Dessa fåtal ställer till det för alla. Jag anser därför att vi bör göra som jag (slår mig självsäkert för bröstet), dvs påpeka just detta i debatterna att det bara är ett fåtal som är svin och att vi andra kör städat bland folk etc. Men samtidigt ska man nog tala om att man gärna åker undan när RÄTT tillfälle bjuds, annars blir man knappast inte trodd.
Agerar man så som jag beskriver ovan (både vid fikabordet och bakom styret) så anser jag att man har gjort sitt för att ha propagerat både för det roliga (vid fikabordet) och för att visa hänsyn mot andra trafikanter (bakom styret). Utan hänsynen mot andra trafikanter och medborgare så kommer vi bara att få ännu mer förbud och annat elände.
Så sluta nu wheela inne i stan!(gäller mig också!
)
![]()
Laphroaig skrev:Så gör väl customåkare också![]()
Fast inte om fransarna fastnar i nåt![]()
84superbee skrev:Varför har folk den inställningen?
Är alla som åker lite sportigare båge ligister o busar utan respekt för liv o död?!
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |