Var lyfter man en v70 II med garagedomkraft och vad behöver man ha som kloss

  • Thread starter Thread starter RN
  • Start date Start date

RN

Gudomlig sporthojare
Gick med
27 Aug 2015
Ort
Stockholm
Hoj
Honda VFR 800 2006
Tjo!

Finns säkert mer dedikerade forum men jag vetefan om man skall behöva regga sig på fler ställen för en fråga. Vet någon här var man skall lyfta en V70 II (2005a?) med garagedomkraft och vad som är lämpligt att ha som kloss?

R
 
Gummikloss/jack pad finns på närmsta gubbdagis för några tior.

Framaxelbalkens bakre hörn är stadiga medan bakre tvärbalken mittre del Inte är det så sikta ordentligt och hissa bara ett hjul i taget.

I bak är det bara att lyfta i länkarmarna, samma här med ett hjul i taget.
 
Grymt tack, men jag är nog inte tillräckligt skicklig för att fatta var det är i verkligheten :)
 
Då finns det dom som byter till vinterhjul åt dig för några tior till =) Nackdelen är risken för överdragna hjulbultar, nå jävulskt.

Eller så öppnar du Sveriges minst lästa bok, instruktionsboken, och tittar vad som rekommenderas där.
 
Problemet är att det inte står var man skall använda garagedomkraft i instruktionsboken och den där domkraften som skickas med rekommenderar de att man inte skall använda för att skifta hjul då den är för nödfall (känns tryggt).
 
Jag lyfter min i det främre fästet för orginaldomkraften, lyfter så högt att jag kan byta bägge hjulen. Fast då gäller det att golvet är slätt så att domkraften kan rulla, annars finns det nog risk för att en olycka.
 
Nyheter
Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Back
Top