Var kan man köpa en GasGas??

m.mannen

Ny medlem
Gick med
14 Jan 2009
Ort
Göteborg
Hoj
Dt125R -92
Hej!

Jag undrar var man kan hitta en återförsäljare till GasGas, i närheten av Göteborg.

Jag har letat men jag hittar ingen ting. Närmaste ligger i Trollhättan
och dit vill inte pappa köra mig.

Jag är speciellt intresserad av SM Halley 125cc

http://www.gasgasmotos.es/eng/frame.htm

Och Ja jag har provat och klicka på "Dealers" den ena gick till Telias webbhotell och den andra fungerade inte.:huvet
 
Vad skiljer halley mot en vanlig?

Förutom att den är lite klenare chassimässigt.
Motor?
 
Fan vad ful den där halley var :lol

Det är nog en snikversion av den "riktiga" 125:an. Kolla bara på förgasaren, 28mm.. Blä!
 
Jag skulle då hellre ta en DT-motard då den faktiskt har fetare däck och inte ser ut som en Rip-off på en värsting :-p
 
i och för sig men jag tycker att yamyam 125:erna ser ut som moppar.........
jag vill ha en 125:a i stolek som en 600cc inte som en 50cc för det ser ut som att jag snott grannens cykel ( han är 1 år)

Jag vill ha en "riktig" mc.
 
i och för sig men jag tycker att yamyam 125:erna ser ut som moppar.........
jag vill ha en 125:a i stolek som en 600cc inte som en 50cc för det ser ut som att jag snott grannens cykel ( han är 1 år)

Jag vill ha en "riktig" mc.

köp då en mito :banana

allvarlig talat, folk klagar på att det startas många trådar av folk som undrar vilken hoj dom ska välja och när det kommer en seriös tråd om något annat börjas det direkt argumenteras emot ts hojval..

ang ämnet lyckades inte jag heller googla fram någon gasgas-åf i Göteborg. fast jag kan tycka att åka till trollhättan från gbg inte är långt för en ny hoj.. tjata lite mer på gubben så ger han nog med sig tillslut :)
 
i och för sig men jag tycker att yamyam 125:erna ser ut som moppar.........
jag vill ha en 125:a i stolek som en 600cc inte som en 50cc för det ser ut som att jag snott grannens cykel ( han är 1 år)

Jag vill ha en "riktig" mc.
Men Halleyn har ju klenare bakdäck än moppemotarderna :näsblod
 
:klappar Tack till DanielJ för ETT Seriöst svar...:klappar

Jag kan INTE åka på moppe 125:erna jag ser ut som en jätte,
som en clown!!!!!!!!!!!!!:1pajas :clown
 
Jag tycker bara du tänker konstigt när du väljer en klen modell (utseendemässigt, i övrigt så vet jag inte hur den ligger till) med argumentet att du vill ha en riktig MC :död
 
Jag tycker inte att den ser klen ut......men jag kan förstå att det är svårt att se hur den är i verkligheten,. därför ville jag hitta en ÅF i GBG så jag kunde åka dit efter skolan!!!
 
:klappar Tack till DanielJ för ETT Seriöst svar...:klappar

Jag kan INTE åka på moppe 125:erna jag ser ut som en jätte,
som en clown!!!!!!!!!!!!!:1pajas :clown
Vet du hur liten en gasgas är då? Ställer du din dt bredvid den här gasgas ghey-edition så kommer gasgasen att se ut som en moppe..
 
Last edited:
haha sköna argument.

Den Gasgasen lär ju se ut precis som en moped. iom måtten och vikten. dessutom lär den va hur slö som helst, eller tja, kanske DT prestanda. :näsblod

om du vill ha en riktig motard som ser ut som en större, köp då riktiga GG:n eller KTM. dom har samma mått och däck som dom riktiga motarderna.. :tummenupp
 
Haha precis, en Derbi Senda har t.om bredare bakdäck. :tummenupp
Min senda jag hade för massa år sen hade 160 bakdäck :D Allt går bara man vill

Dock håller jag med å många andra varför köpa en ned trimmad gasgas? Den där har max 30 häst (jävligt högt räknat troligen närmare 25)

Riktiga gg har närmare 40.

Vill du ha något hållbart pendlarfordon titta på nått annat märke än gasgas eller sök och se hur många som har skurigt sina gg och ktmer.

Nej jag tycker du antingen köper en dt har kul och kör massor eller köper en riktig gasgas gärna 07-08a så du slipper så stor ekonomisk förlust.
 
*/ ?>
Nyheter
MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem

WP har länge varit synonymt...

Back
Top