Var hittar man 9mm insex-nyckel, helst i Stockholm?

Hoztic

Alltid på väg mot nya mål
Gick med
31 Jan 2005
Ort
S-holm, men med hjärtat i Hedesunda
Hoj
K1300S
Tja!

Jag skulle behöva en 9mm insexnyckel, 1/2"-hylsa eller vanlig nyckel är sak samma. Jag har googlat lite och hittat, men dom kostar runt hundringen + moms + frakt på lika mycket, vilket jag av principiella skäl vägrar betala. I synnerhet som jag kommer använda den två gånger, lossa bulten å dra åt bulten... :rolleyes:

Så, vars får man tag på såna till lite mer sansade priser, gärna i 08-området och utan att man ska behöva ha firma osv? :va
 
Swedol har både långa och korta 1/2 tum

Finns ett i Bredäng ungefär vid bilprovningen, är väl inte för långt för dig, annars finns det ju ett i veddesta
 
Last edited:
Prova Biltema tror dom har satser med ojämna nr också.
Jo, dom har en oljepluggssats för 199kr med sexkant 9mm och en 1/2"-hylssats för 319:- med 9mm, men det känns lite onödigt att köpa allt det när jag bara behöver 9mm och inte kommer använda den nå mer i framtiden.

Swedol har både långa och korta 1/2 tum

Finns ett i Bredäng ungefär vid bilprovningen, är väl inte för långt för dig, annars finns det ju ett i veddesta
Aha, det låter ju inte så dumt! :tummenupp
 
Last edited:
Kolla denna på Jula, den har åtminstone 7 mm (om du vill byta bromsbelägg på bilen tex. För du kör väl BMW? :)) så 9 borde finnas i den också. Jävligt smutt låda som jag trivs med.

http://www.jula.se/bitssats-46-delar-124787

172010-jpg.jpg
 
Kolla denna på Jula, den har åtminstone 7 mm (om du vill byta bromsbelägg på bilen tex. För du kör väl BMW? :)) så 9 borde finnas i den också. Jävligt smutt låda som jag trivs med.

http://www.jula.se/bitssats-46-delar-124787

172010-jpg.jpg

Sådan har jag! Fungerar bra, kulorna till hylsorna kan ramla ur bara, då håller dom inte fast bitsen...

Sen är torxen den modellen med hål i = går sönder lättare om man inte använder dom till torx med tapp i mitten....
 
Ja, titt på f@n, dom hade ju, å jag bor ju tom granne med dom! Tackar för tipset! :tummenupp

Kolla denna på Jula, den har åtminstone 7 mm (om du vill byta bromsbelägg på bilen tex. För du kör väl BMW? :)) så 9 borde finnas i den också. Jävligt smutt låda som jag trivs med.
Själv har jag den här

10-982_m.jpg


från Biltema, men där hoppar man minsann över 9mm :gnissla Annars är den grymt bra, köpte den för att kunna få av toppen på racebussen, och där nådde man precis med dom långa bitsen :tummenupp

Läste bara "var hittar men 9 mm" på förstasidan, blev lite orolig! ;)
Nej, så militant är jag inte riktigt, än :cdevil

Edit: Det kan vara så att det är 3/8"?
Jag är grymt skeptisk, iom att det är en VW Caravelle, och allt annat är i mm. 3/8" är ju dessutom 9,5mm, och 8mm glappar inte så mycket, och 10mm är lite för stor för att det bara ska skilja 0,5mm.

Sollentuna då? På www.nelco.se hittade jag 9 mm.

http://www.nelco.se/infobase/IB_ProductViewer.php?nodeId=1173&productId=11929


Nelco Contact AB
Box 7104
192 07 Sollentuna

Tel: +46 (0)8 754 7040
Fax: +46 (0)8 754 8051
Men säljer dom till privatpersoner? :va

Kan kolla om inte jag har en 9mm hemma om du vill.
Jättesjysst, men ju har ju Mekonomen, inte så blodigt dyr heller, verktyg kan man aldrig få för många av :)
 
Nyheter
Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Back
Top