Var hitta bankåpor utskuret för lampor?

  • Thread starter Thread starter "Rask"
  • Start date Start date
IMG_1369.jpg


Letade själv länge och väl hittade inget så det blev att kapa i crc kåporna. Mät noga och flera ggr kapa ur och se glad ut ;)
 
Ska du göra hålen själv så se till att anpassa kåporna på mc först då dom inte alltid sitter helt lika som original. Sen gjorde jag mallar på lysena och mätte sedan var de skulle hamna för att rita efter dom och till slut kapa med en dremelkopia. Skulle dock tro att det funkar minst lika bra med ett bågfilsblad då dremel har en tendens att dra iväg och ta lite för mkt material!

På min behövde jag inte göra några lampfästen eller dylikt men dom kan nog ställa till en del problem..
 
Tunna som satan och spricker för minsta lilla tyvärr. Men fördelen är väl att dom inte väger ett dugg och är väldigt lätta att montera och laga!

Jag har ju inget annat att jämföra med ioförsig.

Roligt att Grevens rekommenderade Bikesplast just pga att Bikesplast var lite tjockare och mer hållbara. De saluför båda två.
Det är första gången jag köper racekåpor så det är bra att få höra andras erfarenheter, särskilt om man själv har funderat på samma märke.
 
Här är en amerikansk tillverkare som har både med och utan utskärning för lysena. Ser riktigt bra ut i finnishen. Finns till de flesta morderna sportisar. Kollade på helkåpor från dom till min SV när det begav sig, blev dock aldrig av. Så jag saknar faktisk erfarenhet av dom. Men värt att kolla upp iaf.

Länk: http://sharkskinz.com/
 
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top