var förvarar ni era lås när ni kör

Rasorblade, ok det visste jag inte har precis skaffat hoj. Men går de att köpa lösa lådor då eller är det bara tillsammans med verktygen?

/Haggwe
Verktygslådan heter 580.12.058.000 och gummisnodden som håller locket heter 580.12.058.050
 
Jag körde på exakt det viset - ett tag. Funkar kanske på hojar som inte vibrerar så mycket som våra gör. Låset skramlade och rasslade som tusan. Sen trillade det i bitar till slut.

Mitt har hållit bra, fast som du säger så vibrerar en en cylindrig tvåtakt (125cc) inte riktigt lika mycket som t.ex. en stånka eller nån annan stor motor
 
Ett annat enkelt tips är att du tar orginalväskan och monterar under skärmen istället. Vips så slipper du se väskan men den fungerar lika bra ändå:tummenupp
 
Jag kör upp båda mina två lås i tarmen. Det ena har en kedja på 1.5 meter :) Kanske kan liknas lite vid analkulor eller vad det heter, hehe... :bukakke:
 
Vad är problemet? Har ni ingen fantasi? jag har en liten bygel som sitter fast vid bakre fotpinnehållaren... en borrad 5mm aluskiva. lätt och bra! håller för hopp å gruskörning.
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top