Val av supermotard

Flysjö

Ny medlem
Gick med
31 Aug 2020
Ort
Vårgårda
Hoj
Kawa
Hej!
Jag håller på att ta A kort (förväntar mig det i vår)
Jag har snöat in på supermotard, och det finns ju så mycket att välja på.

Jag bor ca 7mil från Göteborg längs med E20
Så inga stora städer i närheten utan bara samhällen.

Så kommer bli mycket landsvägs körning för min del.
Har siktet inställt på husqvarna 701 sm, ktm 690 smc. Men dessa är så dyra i försäkring så har även kollat på husaberg 650
Men då är dessa av äldre modell.

Vad ska man tänka på?

Är det någon idé att köpa 450?
Eller ktm exc 500?

Tack för svar
 
Skulle säga att 690 och 701 är svårslagna för landsvägskörning. Det finns "vassare" (mer effekt/kg) motarder, men de är enligt mig inte gjorda för att köra långt med eller ha som enda hoj. Även tidigare KTM LC4 (625/640/660) är värda att titta på om du vill komma ner i pris. Ska du inte köra speciellt mycket och tycker det är kul att skruva lite mer så är Husaberg 650, EXC 500 osv bra alternativ.
 
Om du är ny på mc och planerar att köra landsväg så är det 690/701 som du ska ha. Om du vill komma ner i pris och kompromissa lite på motardstuket så kan du kolla in 690 sm och Duke också.


Skickat från min SM-G930F via Tapatalk
 
Det finns gott om trådar om detta så jag hoppas denna inte utvecklas som de flesta gör. En 690 / 701 är en landsvägshoj i motardstuk, du kommer ha mycket roligt med dem och serviceintervallerna är vettiga. En Husa 650 är en ren racehoj som INTE är byggd för att gå 7 mil transportkörning, du kommer köra slut den motorn väldigt snabbt och med tanke på åldern börjar reservdelar bli ett problem.

Billigare alternativ är äldre modeller av KTMs cyklar, 660, 625, Duke etc.
 
Last edited:
Okej, ja då blir det bara till att kolla runt om man får försäkringen billigare någonstans sen bestämma sig för ktm eller husqvarna.


Tack för hjälpen
 
Okej, ja då blir det bara till att kolla runt om man får försäkringen billigare någonstans sen bestämma sig för ktm eller husqvarna.


Tack för hjälpen

Gjensidige var väldigt prisvärda för mig iaf. (701 SM) Typ 3000:-/år hel. Plus att de var kalas att ha att göra med vid en olycka.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top