Val av hoj.

Haha, nu är det ju så att jag inte är en van sportåkare, så uppskattar inte spydiga kommentarer:P

Visst skulle kunna köpa en 1000cc sporthoj, men den enda anledningen till att göra det är om man vill köra på bakhjulet på motorvägen och det är inte riktigt vad jag tänkt mig. Eller ja, kan tänka mig att en 1000cc är bekvämare som cruiser? Kanske är ute och flyger helt och hållet.... Men kom hit för att be om hjälp, inte för att bli trackad.

Ser 1000cc som en kukförlängare i alla högsta grad, någon som njuter av att säga att han har en 1000 kubikare för att han tror att han är ett "badass". Fastän han inte kan hantera sin hoj för 5 öre utan att ligger och puttrar i 130km/h på motorvägen.
Men.... I början så trodde jag att det gällde samma sak för customåhojar, att 1000+cc var en kukförlängare, ack så glad jag var att jag köpte en 1500 som första customhoj. Custom och sport är helt skilda världar, så får be om ursäkt om jag är lite varsam när det kommer till 1000cc sprothojar.

Vill helt enkelt ha en hoj som är närmare sport än touring eller helt enkelt en sporthoj, något som jag "kanske" skulle ta till banan och köra, något som är någorlunda bekvämt att avverka 20 mil på landsväg/motorväg varje dag och något som är en bra introduktion till en lite kraftfullare hoj.

Du har lite lätt svårtillfredställda önskemål!

Kukförlängningen för de som sysslar med det har inte särskilt mycket med hojen i sig att göra utan är ett mentalt problem. Den har olika utrycksformer varav en är åka idiotfort-rakt-fram-på-och-kring-sveavägen-stuket och en annan variant är helgrebellen som är färdigkittad med HD och fransar och fritzhjälm. :huvet
Det sitter inte i högerhanden utan i skallen...:gnissla Och du verkar redan känna att posören i dig vill ut? :rolleyes:

Som flera, t.ex Ulvhamne skrivit här så är en renodlad sporthoj, må det sen vara en R1:a, en Ducati 1198 eller vad det nu kan vara helt enkelt fel fordon för vardagstransport. För att parafrasera Ford Fairlane:

Ford Fairlane: Commuting on a sportsbike was like masturbating with a cheese grater: slightly amusing, but mostly painful.

Och vem kör på bakhjulet på motorväg? 3 x skylthastigheten+ på krokig väg är mycket mer givande...:rolleyes:
 
Jag är iofs tjej, bara 178 lång men väger 110. Provade sporthojar när jag skulle köpa min första, dock var de då iaf för svårmanövrerade för mig i typ vägkorsningar, krypkörning etc. jag kände som jag inte kunde hitta balans alls. Valet föll på en sporttourer, en suzuki gsx1250fa 2010 årsmodell. Supernöjd med allt utom en sak, den är aningen lite för tung för mig, att brotta runt den in i smala parkeringar eller trånga garage och i kompisens garage där jag var tvungen att backa ut ur garaget över en järnbalk som tröskel ... inte kul. Det är en kul hoj både på småkurvvägar, faktiskt helt okej att bränna autoban genom hela tyskland på en dag, kör både fort och normalt och på bana. Skön hoj att toura till jobbet med utan att komma fram slut i knän och rygg. Har bra och stabilt drag i alla hastigheter, aldrig några problem utan hojen levererar precis det jag vill när jag vill.

Skulle själv inte välja en sporthoj om jag skulle köra motorväg mest, en sporttourer som tex gsx1250 är ypperligt om man både vill köra kurviga vägar, bana och vill svänga ner till Nürburgring och ta några varv utan att köra släp i två dagar. Gsx:en är dessutom helkåpad och ser därmed sportigare ut även om den är större.

Edit: Har en del bilder i mitt garage, se länk under profilen till vänster.
 
Last edited:
Valet föll på en sporttourer, en suzuki gsx1250fa 2010 årsmodell. Supernöjd med allt utom en sak, den är aningen lite för tung för mig, att brotta runt den in i smala parkeringar eller trånga garage och i kompisens garage där jag var tvungen att backa ut ur garaget över en järnbalk som tröskel ... inte kul.
Som man är det här inga problem. Jag hanterar min över en tröskel i ett väldigt, väldigt trångt förråd dagligen. Anser mig själv vara av den normalsvaga sorten.
 
Får tacka för all hjälp och måste säga att jag blev en stolt ägare till en ZZR 1400 nu i helgen^^

Det är ett helvetes klipp i den men hur skön som helst att köra:)

Det sitter orginal dämpare på min hoj(skamligt ljud) och har ett par funderingar angående slip-ons.

Kostar alla dämpare 10 000:-+, skulle även vilja ha tips på några med bra/doft ljud?
Behöver man mappa om hojen eller försäkra om den om man byter slip-ons?
Måste man köpa slip-ons till just zzr 1400 eller går det med andra zzr modeller?


//MVH Sören
 
Last edited:
*/ ?>
Nyheter
Gotland Ring Bike Week 2026, Early Bird erbjudande!

Den 3-5 juli slår vi upp po...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Back
Top